Wiadomości

  • 17 stycznia 2022
  • 18 stycznia 2022
  • wyświetleń: 10108

Mieszkańcy wprowadzili się do nowego "domu dziecka"

Nowa codzienność wychowanków czechowickiego domu dziecka. Z 30-osobowej placówki przenieśli się do... nowego obiektu, w którym mieszka 14 osób. Całość funkcjonuje jak duża rodzina. Zakończył się remont i adaptacja budynku, kupionego przez powiat bielski w Czechowicach-Dziedzicach.  

Mieszkańcy wprowadzili się do nowego "domu dziecka"
Mieszkańcy wprowadzili się do nowego "domu dziecka" · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


Dom dla Dzieci na Lipowcu, to część naszego powiatowego Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Czechowicach-Dziedzicach, a jest efektem zmiany przepisów. Zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej domy dziecka mają funkcjonować jako placówki 14-osobowe. W efekcie, czechowicki ośrodek, w którym jest obecnie 28 wychowanków musiał zostać podzielony na 2 placówki.
Na początku stycznia nowi lokatorzy wprowadzili się do domu przy ul. Lipowskiej.

Jak mówi Krzysztof Wawrzyczek, dyrektor czechowickiego ośrodka codzienność wychowanków oparta jest teraz o samoobsługę. - Dzieci i młodzież same przygotowują śniadania i kolacje, a obiad z pomocą pani kucharki. Mieszkańcy uczestniczą w obsłudze domu: sprzątają i piorą. Są to dla nich nowe doświadczenia, nauka samodzielności - mówi Wawrzyczek. Nowe możliwości  przyjdą z wiosną. Obiekt o powierzchni 280 m kw stoi na blisko 12-arowej działce, przez którą przebiega potok. Jest więc sporo terenu do zagospodarowania, a o zieleń, czy to będą kwiaty czy warzywa i owoce należy przecież dbać. - Mamy plan, żeby w tym uczestniczyli. Fajnie byłoby, gdyby ten dom stał się ich miejscem na ziemi, gdy przebywają poza rodziną - mówi dyrektor ośrodka. 

Mieszkańcy wprowadzili się do nowego "domu dziecka"
Mieszkańcy wprowadzili się do nowego "domu dziecka" · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


- Ta placówka stała się po prostu domem rodzinnym i chyba o to w tych zmianach chodziło- żeby z dużej instytucji stworzyć dom - mówił Andrzej Kamiński wicestarosta bielski po tym, co zobaczył na Lipowcu.  

Bielskie starostwo, dzięki staraniu śp. wicestarosty Grzegorza Szetyńskiego kupiło 3-kondygnacyjny dom w Czechowicach Południowych. Budynek mieszkalny musiał zostać zaadaptowany pod nowe potrzeby. Najwięcej przeróbek wynikało z przepisów pożarowych - klatki schodowe były za wąskie, wymieniono wszystkie drzwi oraz strop między poddaszem, a pierwszym piętrem. Do tego doszły prace przy instalacjach. Przy okazji robót wyszły inne "potrzeby", jak kwestia odwodnienia obiektu. 

Druga 14 wychowanków została w dotychczasowym miejscu- przy ul. Legionów w Czechowicach-Dziedzicach.

mp / czecho.pl

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.