Wiadomości

  • 22 stycznia 2022
  • 23 stycznia 2022
  • wyświetleń: 4922

Wideo-dnia: wyjątkowy ptak w okolicach Jeziora Goczałkowickiego

Kolejne ciekawe wideo przygotował Wojciech Kaprzyk z profilu "Za miastem, czyli przyroda Czechowic-Dziedzic i okolic'. Tym razem przedstawia prawdziwy rarytas w naszym rejonie - puszczyka uralskiego.- Tą piękną, dużą i bardzo rzadką sowę zaobserwował 8 stycznia mój kolega Michał. Od tamtej pory szukaliśmy jej w rejonie we troje (Mariusz - drugi z administratorów "Za miastem..." - jest chory na punkcie sów jak wiecie). Dziś natrafił na niego inny kolega podczas treningu biegowego. Po południu udało się także i mnie! Nowy gatunek wpada na moją listę i mamy ogromną nadzieję, że puszczyk uralski zadomowi się w rozległych (jak na nasze warunki) czarnoleskich ostępach. Niesamowite wrażenie robi jego zupełnie bezgłośny lot (jest to duży drapieżnik). Wróciłem z lasu bardzo usatysfakcjonowany - skomentował Wojciech Kaprzyk.

Jak informuje Stowarzyszenie ochrony Sów, puszczyk uralski występuje głównie w południowo-wschodniej części Polski. W takich miejscach jak np. Bieszczady jest dość liczny. Na zachód jego zwarty zasięg kończy się na krańcach Beskidu Śląskiego, natomiast na północy w linii na wysokości Krakowa. Gatunek ten jednak stopniowo zwiększa swój zasięg i można go obserwować także w innych miejscach, jak np. w Świętokrzyskim Parku Narodowym czy na Polesiu. Pojedyncze osobniki widywane są także na Mazurach w pobliżu obwodu kaliningradzkiego.

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.