Wiadomości

  • 21 stycznia 2022
  • 23 stycznia 2022
  • wyświetleń: 9601

Walka z pandemią: powszechne testy w aptekach i ograniczenie kontaktów

Na spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego zadecydowano o wprowadzeniu kilku zmian w związku z trwającą piątą falą koronawirusa. Przedstawiono je w piątek podczas konferencji prasowej.

konferencja rządu - 21.01.2021
Konferencja rządu - nowe rozwiązania w walce z koronawirusem - 21.01.2021 · fot. Kancelaria Premiera / twitter


- V fala różni się tym, że mamy do czynienia z Omikronem, który jest dużo bardziej zaraźliwy, dlatego odnotowujemy rekordy zakażeń - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji w piątek, 21 stycznia.

Szef rządu wraz z Ministrem Zdrowia Adamem Niedzielskim omówili kilka zmian, jakie zostaną wdrożone, by walczyć z pandemią.

epidemia styczeń 2022

epidemia styczeń 2022
fot. Ministerstwo Zdrowia


  • Zostaną uruchomione kolejne łóżka covidowe, by służba zdrowia mogła zaabsorbować pacjentów.
  • Zostaną zwiększone możliwości testowania - od 27 stycznia darmowe testy antygenowe będą dostępne w każdej aptece. Ich wykonanie będzie finansowane przez NFZ.
  • Ograniczenie kontaktów społecznych - zalecenie pracy zdalnej. - Administracja publiczna jak najszybciej powinna przejść w tryb zdalny - zaapelował premier.
  • Najbardziej narażeni na zgon są seniorzy - osoby powyżej 60 roku życia, dlatego każdy kto jest przetestowany pozytywnie, będzie mógł w ciągu 48 godzin zostać zbadany, także w domu, przez lekarza pierwszego kontaktu. POZ będą mieć obowiązek przeprowadzenia takiej wizyty.
  • Zostanie skrócony okres przebywania w kwarantannie do 7 dni - podobne rozwiązania wdrożono w krajach Unii Europejskiej - zaznaczono na konferencji.


kwarantanna

epidemia styczeń 2022
fot. Ministerstwo Zdrowia

epidemia styczeń 2022
fot. Ministerstwo Zdrowia


- Chcemy utrzymać wszystkie inne świadczenia medyczne, aby nie było sytuacji, że ze względu na koronawirusa działanie pozostałych obszarów służby zdrowia w dużym stopniu jest zakłócone - podkreślił premier.

ar / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj