czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 30 stycznia 2022
  • wyświetleń: 6607

[Historyczne zdjęcia] Czechowicki podobóz KL Auschwitz - Tschechowitz

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj

19 stycznia minęła kolejna, 77 już rocznica wymordowania jeńców Podobozu Tschechowitz, należącego do KL Auschwitz, oraz jego likwidacji. Dzięki uprzejmości Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach na naszym portalu publikujemy zdjęcia obozu, wykonane tuz po zakończeniu drugiej wojny światowej - w latach 1946 - 1947.

Czechowicki podobóz KL Auschwitz - Tschechowitz · fot. Izba Regionalna w Czechowicach-Dziedzicach


Podobóz KL Auschwitz, Tschechowitz, działał na terenie Trzemszy (okolice stacji kolejowej Czechowice-Dziedzice Przystanek),w okresie od września 1944 roku do stycznia 1945 roku. Przez obóz przewinęło się kilkuset więźniów z Czech, Węgier, Włoch i Polski, przywożonych z obozu w Auschwitz.

Obóz stworzono w związku z przeprowadzonym, 20 sierpnia 1944 roku, bombardowaniem rafinerii Vacuum Oil, w Czechowicach. Więźniowie czechowickiego podobozu pracowali przy usuwaniu niewybuchów, zniszczeń i odbudowie instalacji naftowych.

Czechowicki podobóz KL Auschwitz - Tschechowitz
fot. Izba Regionalna w Czechowicach-Dziedzicach


19 stycznia 1945 roku, zdrowych i silnych więźniów pognano na "Marsz Śmierci" przez Pszczynę, Żory do Wodzisławia Śląskiego, skąd pociągami rozwieziono ich do obozów w III Rzeszy. Pozostałych w czechowickim podobozie wymordowano i spalono ich zwłoki.

Ocalał tylko jeden z więźniów - Erwin Habal, uratowany przez rodzinę Ogiegłów, w których gospodarstwie ukrywano go. Do jego uratowania najbardziej przyczyniła się Tekla Ogiegło.

Więcej o podobozie pisaliśmy rok temu w artykule "Rocznica hitlerowskiej kaźni na Trzemszy".

Pomnik, pionkowa, obóz koncentracyjny, żydzi
fot. mp / czecho.pl

mp / czecho.pl
źródło: Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne zdjęcia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj