Wiadomości

 • 3 lutego 2022
 • wyświetleń: 736

Ubezpieczenie OCPD - co to jest i ile kosztuje?

Materiał partnera:

Czy wiesz, że Polska to kraj wyróżniający się największą flotą ciężarową w Europie? Każdego dnia na polskie drogi wyjeżdża kilkaset tysięcy samochodów dostawczych. Niestety nie trudno takim pojazdem o wypadek, natomiast na postoju - o kradzież auta. Jeśli jesteś właścicielem firmy transportowej i codziennie przewozisz rozmaite towary, to musisz zdawać sobie sprawę z tego ryzyka. Co więcej - klienci coraz częściej zwracają uwagę na to, czy dana firma transportowa posiada polisę od odpowiedzialności cywilnej przewoźników. Co to jest? Sprawdź to!

Ubezpieczenie OCPD - co to jest i ile kosztuje


Co się kryje pod nazwą ubezpieczenie OCPD?Ubezpieczenie OCPD to polisa od odpowiedzialności cywilnej przewoźników drogowych. To ciekawy produkt, który oferują towarzystwa osobom zajmującym się zawodowo transportem. Jest to produkt, który zapewnia poczucie bezpieczeństwa, gdy zdarzą się losowe zdarzenia na drogach, a te nie należą do rzadkości. Polisa OCPD zawierana jest na 12 miesięcy.

Wspomniana polisa nie jest obowiązkowym produktem ubezpieczeniowym - jej wykupienie jest dobrowolne. Nie ulega jednak wątpliwości, że to oferta, która doskonale chroni firmy transportowe przed konsekwencjami finansowymi wynikającymi z uszkodzenia bądź kradzieży ładunku podczas transportu. Można śmiało stwierdzić, że ubezpieczenie OCPD zabezpiecza także klientów firmy, bowiem nie muszą się oni martwić o powierzony towar.

Jaki jest zakres polisy OCPD?Jeśli chcesz kupić ubezpieczenie OCPD, to na pewno zastanawiasz się, co dokładnie ono obejmuje. Taka polisa chroni na wypadek:
 • kradzieży przewożonych towarów,
 • uszkodzenia lub zniszczenia mienia,
 • opóźnień w dostawie produktów.


Zwykle ubezpieczenie OCPD można rozszerzyć. Oznacza to, że w razie potrzeby istnieje możliwość ubezpieczenia np. także na wypadek awarii agregatu chłodniczego. Gdy towar, który musi być trzymany w niskich temperaturach, ulegnie uszkodzeniu w wyniku awarii chłodni, to ubezpieczyciel wypłaci odpowiednie ubezpieczenie.

Jaki jest koszt ubezpieczenia OCPD?Trudno jednoznacznie stwierdzić, jaka jest cena ubezpieczenia OCPD, ponieważ ta jest zawsze indywidualnie obliczana. Koszt takiej polisy jest uzależniony m.in. od:
 • zakresu ochrony,
 • rocznych dochodów firmy transportowej,
 • liczby ubezpieczonych aut,
 • zakresu terytorialnego polisy OCPD,
 • wysokości sumy gwarancyjnej.


Podczas wyboru ubezpieczenia OCPD koniecznie należy pamiętać o tym, aby wysokość sumy gwarantowanej dostosować do wartości przewożonego ładunku.

Ile kosztuje polisa OCPD? Jej cena może wynieść zaledwie kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych rocznie. Warto jednak podkreślić, że jest to opłacalna inwestycja, która na pewno prędzej czy później się zwróci, dlatego warto się na nią zdecydować.

Kiedy ubezpieczenie OCPD nie obowiązuje?Zanim ostatecznie zdecydujemy się na zakup ubezpieczenia, to obowiązkowo musimy zapoznać się z jego warunkami. Szczególnie ważne są tutaj wyłączenia od odpowiedzialności. W przypadku podstawowej wersji polisy OCPD nie obejmuje ona przewozu m.in. pieniędzy, żywych zwierząt, niebezpiecznych towarów, drogich dzieł sztuki, a czasem nawet drogiego sprzętu elektronicznego!
Co więcej - w niektórych sytuacjach towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania. Jest to możliwe, gdy zaniedbania powstały z winy przewoźnika. Jeśli zatem przykładowo:
 • kierownica nie będzie przestrzegał przepisów drogowych,
 • będzie pracował bez odpowiednich uprawnień,
 • przewoźnik nieodpowiednio zabezpieczy towar,
 • przewóz towarów będzie odbywał się uszkodzonym pojazdem,


...to istnieje spore ryzyko odmowy wypłaty odszkodowania. Pamiętajmy zatem, aby zawsze dostosowywać się do warunków danej polisy, by mieć zapewnioną ochronę na wypadek nieszczęśliwych i losowych zdarzeń. W poszukiwaniu najkorzystniejszej oferty ubezpieczenia OCPD warto skorzystać z kalkulatora umieszczonego np. na stronie https://ubezpieczamy24.com/kalkulator-ubezpieczenia-ocp/, by dowiedzieć się, ile wyniesie składka.