Wiadomości

  • 9 lutego 2022
  • wyświetleń: 1047

Czy folie grzewcze można montować na suficie?

Materiał partnera:

Montaż ogrzewania elektrycznego na... suficie? Brzmi dziwnie, ale tylko w pierwszej chwili. W rzeczywistości takie rozwiązanie stosuje się już od lat, bo pozwala na wyjątkowo efektywne ogrzanie domu.

Czy folie grzewcze można montować na suficie?


Folia grzewcza - jak to działa?



Istnieją różne rodzaje folii grzewczej, ale zasada ich działania jest podobna. W skrócie za pomocą przymocowanych na folii przewodników wykonanych np. z miedzi generowana jest energia, która następnie zostaje wypuszczona dzięki mocy promieniowania podczerwonego. Folia grzewcza nagrzewa się przy tym tylko do określonej temperatury. Wszystko to sprawia, że proces powstawania ciepła jest bardzo bezpieczny. Konstrukcja folii pozwala nieomal całkowicie wyeliminować ryzyko powstania awarii. To nowość na tle systemów wodnych, gdzie z tysięcy rurek każda może pęknąć, co wiązałoby się z koniecznością zniszczenia całej podłogi, po to, by wymienić jeden element. Folia grzewcza jest zamocowana pod samymi panelami, więc w takiej sytuacji wymiana nie stanowiłaby problemu. W większości przypadków można jednak być spokojnym, bo nawet przypadkowe przedziurawienie czy przecięcie folii nie musi oznaczać uszkodzenia systemu. Tym folia góruje nad matami grzewczymi - przewiercenie kabla grzewczego w macie podczas remontu wiąże się z koniecznością wymiany tego odcinka maty. Również dlatego w systemach sufitowych częściej stosuje się folie.

Jak wybrać folię grzewczą?



Folię możesz dobrać pod kątem szerokości. W przypadku sufitów to o tyle praktyczne, że możesz w ten sposób dobrać rolkę, która będzie pasowała np. pomiędzy belki sufitowe. Jeśli chodzi o długość, to folię można przycinać, więc możesz tam dogrzać nawet największe pomieszczenie. Dostępne są folie o różnych mocach. Na sufity wybiera się zazwyczaj te o większej mocy, bo ciepło musi być na tyle duże, by spod sufitu trafiło na poziom, z którego korzystają mieszkańcy.

Kiedy ogrzewanie elektryczne na suficie się sprawdzi?



To rozwiązanie coraz popularniejsze z uwagi na to, że pozwala osiągnąć równomierną temperaturę w całym domu. Tymczasem np. piec "grzeje" tylko punktowo. Nawet na przestrzeni jednego pokoju pozostają wówczas miejsca, gdzie jest zimno. Po drugie, samo ogrzewanie podłogowe prowadzi czasem do sytuacji, gdy mieszkańcy mogą chodzić boso, ale za to w grubym swetrze, bo na pewnej wysokości jest już zimno. Warto wspomnieć też o potrzebach osób, które mieszkają w mieszkaniach o wysokości 3 metrów i więcej, a także o posiadaczach antresoli. Przykładowo w starej kamienicy o wysokich sufitach bardzo trudno jest ogrzać przestrzeń na całej wysokości. Wreszcie trzeba dodać, że ta technologia staje się coraz bardziej dostępna finansowo. Ceny energii elektryczne wprawdzie rosną, ale pojawiają się oferty połączenia ogrzewania sufitowo-podłogowego z domową fotowoltaiką. To rozwiązuje problem tych osób, które chciałyby mieć w domu ciepłe podłogi, ale są zjadane przez wyrzuty sumienia, bo w dobie walki o klimat nie czują się komfortowo, pochłaniając bez potrzeby zasoby. Źródła odnawialne rozwiązują ten problem.