czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 7 października 2007
  • wyświetleń: 3064

Krzyż odzyskał dawny blask

Z tygodniowym opóźnieniem zakończył prace przy renowacji i konserwacji Krzyża w Kaniowie pan Andrzej Zdyra wraz z pracownikami ze swojej Pracowni Konserwatorskiej.

Krzyż odzyskał dawny blask
foit. gminabestwina.info


Z kolei inwestor, czyli pan Leszek Kosmaty czyni jeszcze ustalenia ze starostwem powiatowym (Krzyż usytuowany jest u zbiegu dróg powiatowych) odnośnie budowy krawężników wokół Krzyża. Po zabudowaniu krawężników otoczenie wokół Krzyża zostanie wysypane kamieniem oraz zostaną zasadzone nowe drzewa. Ich gatunek został ustalony w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Wszystkie decyzje dotyczące zakresu robót renowacyjnych, konserwacyjnych, wyglądu otoczenia Krzyża były ustalane przez komisję, a tworzyli ją przedstawiciele inwestora, wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz wykonawcy, czyli Pracowni pana Andrzeja Zdyry.
Powodem opóźnienia była konieczność wykonania nowych poręczy ogrodzenia Krzyża. Jak mówi pan Andrzej Zdyra, użyty materiał do jego budowy był wtórnym, tj. pochodził prawdopodobnie z rozbiórki jakiegoś barokowego zamku, czy też pałacu.

Ponadto, w wyniku uszkodzeń przez samochody lub też inne maszyny było ono „domowymi” sposobami naprawiane betonem przez mieszkańców okolicznych domów. To wszystko powodowało, że nie można było ustalić współosiowości poziomej i pionowej elementów ogrodzenia. Wszystkie te prace zakończyły się pomyślnie, można już oglądać Krzyż w pełnej krasie.

gminabestwina.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.