czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 14 lutego 2022
  • wyświetleń: 5485

Kopciuchy nadal kopcą. Ile takich pieców nadal istnieje w gminie?

Ile "kopciuchów", które powinny być wymienione przed 1 stycznia 2022 roku, nadal istnieje na terenie gminy Czechowice-Dziedzice? Zapytaliśmy o to w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa czechowickiego Urzędu Miejskiego po liście jednego z naszych czytelników.

Reklama

komin, smog, dym
Kopciuchy nadal kopcą. Ile takich pieców nadal istnieje w gminie? - zdj. ilustracyjne · fot. Urząd Marszałkowski


Do naszej redakcji zgłosił się jeden z czytelników, który zwrócił uwagę, że w wielu miejscach Czechowic-Dziedzic, z kominów domów jednorodzinnych, nadal można zobaczyć dym, który może wydobywać się z tzw. "kopciuchów". Jak zauważył nasz czytelnik, jest tak mimo "uchwały anstysmogowej", która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku. O komentarz w związku z tą sytuacją zwróciliśmy się do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach - zapytaliśmy, ile "kopciuchów", które powinny być wymienione przed 1 stycznia 2022 roku, nadal istnieje na terenie gminy.

- WOŚiR nie dysponuje dokładnymi danymi na temat liczby kotłów na terenie gminy, które powinny zostać wymienione przed 1 stycznia 2022 roku. Na pewno wiemy natomiast, że z około 4,5 tysiąca nieruchomości w gminie odbierany jest popiół. Szacowanie, w ilu przypadkach popiół pochodzi z kotłów, które zgodnie z uchwałą antysmogową należało wymienić do końca ubiegłego roku, obarczone byłoby zbyt dużym błędem. Wiemy co prawda ile osób wymieniło kotły na bardziej ekologiczne węglowe, korzystając ze starszych edycji gminnego PONE, ale nie wiemy ile kotłowni zmodernizowanych zostało bez wsparcia gminy - poinformowała portal czecho.pl jednostka.

- Wszelkie dotychczasowe próby ustalenia ilości tzw. "kopciuchów", prowadzone w oparciu o badania ankietowe, w których udział jest dobrowolny, czy też o informacje pochodzące od kominiarzy, nie tylko w naszej gminie, ale w skali całego kraju, okazywały się być nieskuteczne. Właśnie dlatego, w celu pełnego zinwentaryzowania kotłów grzewczych, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego uruchomił ogólnopolską Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. Mieszkańcy mają obowiązek wpisać się do CEEB pod rygorem odpowiedzialności karnej do 30 czerwca br. Do Urzędu Miejskiego cały czas spływają deklaracje do CEEB od mieszkańców. Na razie są to jednak dane szczątkowe, ponieważ część mieszkańców składa deklaracje w formie elektronicznej, z pominięciem samorządu, a część nadal tego nie zrobiła. Dopiero po 30 czerwca, kiedy CEEB zacznie funkcjonować, poznamy prawdziwą skalę problemu w gminie, regonie i kraju - wyjaśnia Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach.

Warto dodać, że kontroli palenisk pieców dokonują także funkcjonariusze straży miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach, o czym pisaliśmy m.in. tutaj. W razie stwierdzenia upływu terminu wymiany takiego pieca strażnik miejski może wyciągnąć stosowne konsekwencje wynikające z art 334 Ustawy prawa ochrony środowiska. Zdarzyć się może również, że właściciel pieca zmieni bądź podrobi tabliczkę znamionową pieca aby w ten sposób przedłużyć okres jego wymiany. Jednak strażnicy wiedzą jak postępować w razie nabrania podejrzeń dotyczących pieca i znajdującej się na nim takiej tabliczki.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.