Wiadomości

  • 15 lutego 2022
  • wyświetleń: 896

Pomysł na wakacje 2022: Islandia

Materiał partnera:

Przepiękny wyspiarski kraj, o którym wiemy niewiele. Zwana krainą lodu i ognia, Islandia zachwyca bogactwem krajobrazów i potęgą nieokiełznanych żywiołów. Możemy zaobserwować tu zapierające dech w piersi zjawisko zorzy polarnej, wybrać się do geotermalnego spa na świeżym powietrzu, podziwiać wulkany, wodospady i gejzery. Podpowiadamy, jak zorganizować podróż, aby była bezpieczna, a wrażenia niezapomniane.

volcano-gfa461cc36_1920


Islandia - porady praktyczneAby dostać się na Islandię z naszych okolic, najłatwiej zarezerwować przelot z Katowic, skąd bezpośrednio do Reykjaviku latają linie Wizzair. Przelot w promocji znaleźć można w cenie już od kilkudziesięciu złotych za osobę. Alternatywa to połączenia innym przewoźnikiem z Warszawy lub Krakowa. Bezpośredni lot trwa około czterech godzin. Wszyscy właściwie Islandczycy biegle posługują się językiem angielskim, co bardzo ułatwia komunikację. Wyspę zamieszkuje również bardzo wielu Polaków, a w wielu punktach usługowych dostępne są informacje również w języku polskim.

Mimo że Islandia nie jest członkiem Unii Europejskiej, kraj należy do Strefy Schengen. Wystarczy zatem posiadać ważny dowód osobisty lub paszport. Pobyt krótszy niż 3 miesiące nie wymaga dodatkowych pozwoleń. Aktualnie trzeba też wypełnić specjalny dokument lokalizacji pasażera na stronie Covid.is oraz posiadać negatywny wynik testu na koronawirusa (na chwilę obecną wystarczy test antygenowy wykonany 24 godziny przed przylotem).

Korzystanie z polskiego numeru telefonu nie powinno wiązać się z dodatkowymi kosztami, jednak często operatorzy doliczają dodatkowe opłaty po przekroczeniu określonych limitów. Dlatego też podróżni często korzystają z publicznych sieci WiFi na lotnisku, w hotelu czy w kawiarniach. Warto zatem przed wylotem wykupić usługę VPN (więcej poczytać można tutaj), która zmienia adres IP urządzenia zapewniając ochronę danych osobowych podczas logowania do banku czy korzystania z mediów społecznościowych.

geyser-ge652705f8_1920


Islandia - co zwiedzić?W zależności od długości wycieczki i indywidualnych preferencji istnieje wiele sposobów na zwiedzanie Islandii. Pora roku nie ma większego znaczenia, choć latem skorzystać można z białych dni i zobaczyć więcej w świetle promieni słonecznych. Na wyspie nie istnieje transport kolejowy, a autobusy dalekobieżne kursują bardzo rzadko. Najłatwiejszym sposobem na przemieszczanie się po wyspie jest wypożyczenie samochodu.

Po dość długiej podróży z Polski warto wybrać się do Blue Lagoon, czyli Błękitnej Laguny. To jedna z najpopularniejszych atrakcji Islandii. Lagunę wypełniają gorące przez cały rok wody o właściwościach leczniczych i odżywczych dla skóry. Można tam, leżąc w kojącej błękitnej wodzie, skorzystać z dostępnych zabiegów spa i wypić drinka podziwiając przepiękny masyw górski.

Obowiązkowy punkt wycieczki to tak zwany Golden Circle. Złoty Krąg obejmuje trzy piękne miejsca w południowo-zachodniej Islandii, które odwiedzić można w jeden dzień: obszar geotermalny Geysir, wodospad Gullfoss i Park Narodowy Þingvellir.

iceland-gc607c8da0_1920


Islandia w pigułce, czyli Złoty KrągGeysir to słynne gorące źródło w geotermalnym obszarze doliny Haukadalur. Mimo że sam Geysir jest obecnie rzadko aktywny, w pobliżu znajduje się wiele gorących źródeł i gejzerów. Najpopularniejszy z nich to Strokkur, który strzela rozległymi strumieniami wrzącej wody na wysokość do 40 metrów.
Park Þingvellir znajduje się bezpośrednio pomiędzy płytami tektonicznymi Ameryki Północnej i Eurazji i jest to jedyne miesce na Islandii, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Wysuszone pola magmy pokryte mchem i wyrzeźbione przez lodowcowe źródła masywy górskie. Þingvellir to jeden z niewielu regionów na świecie, w którym można zobaczyć taką geologię na lądzie.

Gullfoss, czyli Złoty Wodospad, to jeden z najbardziej znanych i lubianych wodospadów Islandii. Na Gullfoss składają się dwa połączone wodospady, z których krótszy kaskadowy ma 11 metrów, a drugi - 21 metrów. Siła spadającej wody jest tak ogromna, że odwiedzający mogą zostać przemoczeni mimo zachowania ogromnej odległości od wodospadu. Dzień zakończyć można korzystając z przynależącej do obszaru Gullfoss resturacji, która oferuje lokalne przysmaki.