Wiadomości
- 18 lutego 2022
- wyświetleń: 1219
Opony klasy premium - czy warte są swojej ceny?
Materiał partnera:
Stając przed koniecznością zakupu nowego ogumienia, często przeżywamy dylemat - czy warto kupić opony klasy premium, a może tańsze produkty klasy średniej lub ekonomicznej. Czy za opony z najwyższej półki warto płacić wyższe ceny? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w naszym artykule.
Producenci opon klasy premium
Na wstępie wyjaśnijmy podział opon na klasy. Rynek ogumienia składa się z trzech głównych klas opon - premium, średniej oraz ekonomicznej, zwanej także budżetową. Klasyfikacja ta powstała, aby ułatwić sprzedaż opon podmiotom prowadzącym taką działalność, a także ich zakup klientom. Nie jest to jednak odgórnie narzucana kategoryzacja - można powiedzieć, że o przynależności konkretnych marek do klas decyduje rynek i występujące na nim zależności.
Zacznijmy od klasy premium. Jej najbardziej znanymi przedstawicielami są m.in.: Michelin, Goodyear czy Continental. Wśród producentów opon najwyższej klasy znajdują się również mniej znane marki jak np. Vredestein czy Yokohama. Produkty ostatniej z wymienionych marek, dostępne pod adresem https://www.sklepopon.com/opony/yokohama potwierdzają, że jakość i możliwości klasy premium zapewniają najwyższe możliwości jezdne. Jeżeli dana marka ma ambicje dotyczące przynależności do segmentu premium, musi dowieść, że jej produkty reprezentują wysoką jakość i parametry, uzasadniające wyższą cenę. Zazwyczaj podobne aspiracje weryfikuje rynek - pozytywnie lub negatywnie.
Tylnymi drzwiami do klasy premium jest dziś współpraca z producentami samochodów, a konkretnie dostarczanie opon na pierwszy montaż do nowych modeli aut. Marki motoryzacyjne mają wysokie oczekiwania wobec opon, którym mogą sprostać tylko najlepsi producenci. Opony, które są dostarczane na pierwszy montaż, z czasem trafiają na niezależny rynek i niejako automatycznie są traktowane jako modele klasy premium.
Opony klasy średniej, ekonomicznej i premium - czym się różnią?
W oponiarskiej klasie premium liczy się najwyższa jakość produktu, a także innowacyjne technologie, które zwykle pozwalają przykuć uwagę producentów samochodów, skłonnych do podjęcia współpracy. Kierowcy, którym zależy na tym, by zawsze jeździć na oponach reprezentujących najnowsze osiągnięcia technologiczne, powinni wybierać ogumienie klasy premium. W pozostałych sektorach oferowane są opony bazujące na technologiach starszych - często bardzo wydajnych i skutecznych, ale jednak z czasem zastąpionych przez nowe patenty producentów.
Ogumienie klasy premium charakteryzuje także wysoka jakość wykonania. Często opony oferowane na niezależnym rynku schodzą z tych samych linii produkcyjnych, co modele dostarczane do fabryk samochodowych. Obowiązuje na nich bardzo szczegółowa kontrola jakości oraz wysoko postawione wymagania w zakresie składu mieszanki, jakości wykonania kordu i ścian, a także bieżnika. Wysoki poziom produkcji przekłada się na trwałość opon. Wiele modeli klasy premium jest w stanie osiągać bezawaryjnie przebiegi o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy kilometrów większe niż opony klasy średniej lub ekonomicznej. Zostało to potwierdzone przez badania automobilklubów i niezależnych organizacji związanych z przemysłem oponiarskim.
Czy warto dopłacać do opon klasy premium?
Opony klasy premium zapewniają przewagą technologiczną i najczęściej także jakościową nad oponami innych klas. Nie oznacza to jednak, że są one jedynym właściwym wyborem zakupowym dla wszystkich kierowców. Z opon klasy premium najlepiej skorzystają właściciele aut o ponadprzeciętnej mocy, którzy pokonują duże dystanse w zmiennych warunkach, często z wysoką prędkością. Opony premium polecane są także właścicielom dużych i ciężkich samochodów (limuzyn czy SUV-ów), w których ogumienie pracuje pod dużym obciążeniem. Kierowcy posiadający auta o niewielkiej mocy, pokonujący skromne przebiegi, najczęściej w przestrzeni miejskiej, również mogą korzystać z opon premium, jednak zwykle nie będą oni w stanie w pełni wykorzystać ich potencjału.
W przypadku umiarkowanej eksploatacji pojazdu równie dobrze sprawdzają się tańsze opony klasy średniej czy ekonomicznej, przy czym zawsze przy zakupie powinniśmy dobrze sprawdzić kwestie takie jak ich dopasowanie do naszego modelu samochodu czy rynkowe opinie o produkcie. Warto także zapoznać się z danymi znajdującymi się na etykiecie opony. Dowiemy się z nich, jak wygląda droga hamowania danego modelu na mokrej nawierzchni, jaki jest poziom generowanego przez niego podczas jazdy hałasu oraz jaka jest efektywność paliwowa.
Reasumując, zakup opon klasy premium z pewnością nigdy nie przyniesie szkód właścicielowi auta. Wielu kierowców może jednak zapewnić sobie optymalny poziom bezpieczeństwa i komfortu jazdy, wybierając opony z niższych segmentów. Pod warunkiem, że będą one odpowiednio dobrane do stylu jazdy oraz samochodu użytkownika.