Wiadomości

  • 22 lutego 2022
  • wyświetleń: 1122

Jak często wymieniać wycieraczki w samochodzie?

Materiał partnera:

Wycieraczki samochodowe to jeden z najczęściej zużywających się elementów wyposażenia auta, ale również jeden z elementów najłatwiej wymienialnych i tanich. Niektórzy kierowcy mają swój rytuał regularnej wymiany piór na nowe, inni - obserwują ich pracę i decydują się na zakup nowego kompletu, gdy aktualny przestaje działać zadowalająco.

Jak często wymieniać wycieraczki w samochodzie?


Gdzie leży konsensus? Jak często należy wymieniać wycieraczki w samochodzie, by zawsze cieszyć się dobrą widocznością drogi, a co za tym idzie - również bezpieczeństwem w trasie?Wymiana wycieraczek w samochodzie na nowe nie należy do czynności skomplikowanych. Każdy kierowca poradzi sobie z nią w kilka minut, a jeśli napotka problemy - wystarczy, że znajdzie w Internecie lub na YouTube krótki tutorial, który krok po kroku pokaże, jak należy to robić.

Zdania są jednak podzielone, jeśli chodzi o częstotliwość wymieniania piór. Jedni kierowcy stosują się do zaleceń mówiących, że dobrze jest zmieniać komplet wycieraczek na nowe 2 razy do roku, podczas gdy inni nie uważają, by ta zasada była w stu procentach skuteczna. Wycieraczki pracują przecież w różnych warunkach i o różnych porach i nie da się przewidzieć, kiedy wyniknie potrzeba zakupu nowych.

Aby mieć pewność, że nasze wycieraczki zagwarantują nam czyste szyby i poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy, powinniśmy obserwować stan ich zużycia, a w przypadku niepokojących, nasilających się objawów eksploatacji - wymienić je na nowe.

W pełni sprawne wycieraczki samochodowe będą dokładnie zbierały wodę z szyby, pozbywały się zanieczyszczeń i przy tym będą pracowały stosunkowo cicho. W jaki jednak sposób "zachowują się" pióra wymagające wymiany?

Jakie dźwięki wydają nienadające się do użytku wycieraczki samochodowe?Jednym z pierwszych sygnałów mówiących nam, że pora przyjrzeć się stanowi wycieraczek w aucie są niepokojące dźwięki, które zaczynają wydawać pióra podczas pracy. Mowa tu głównie o takich dźwiękach jak piszczenie, stukanie, chrobotanie i skrzypienie.

Powodów wystąpienia tych efektów może być kilka. Nie muszą one oczywiście oznaczać konieczności wymiany piór na nowe. Często zdarza się, że za tymi dźwiękami stoją:

  • nadmierne zabrudzenia szyby - których wystarczy pozbyć się przy pomocy namoczonej gąbki,
  • uszkodzenia szyby - na przykład w postaci mikrorys, po których jeździ guma wycieraczki,
  • proces korozji zawiasów ramion wycieraczek - niestety, metalowe ramiona podatne są na działanie warunków pogodowych i wystąpienie rdzy; skrzypienie może ustąpić, gdy oczyścimy zawiasy z rdzy i zaimpregnujemy je,
  • a także nieodpowiednie ustawienie wycieraczek - często zdarza się, że ustawienie ramion wycieraczek się zmieniło, przez co pojawią się alarmujące dźwięki; jeśli ustawimy wycieraczki pod kątem prostym w stosunku szyby czołowej, może okazać się, że problem zniknie.


Jeżeli jednak wyeliminujemy powyższe potencjalne przyczyny piszczenia i skrzypienia wycieraczek, a te nadal będą wydawały z siebie wspomniane dźwięki - najprawdopodobniej przyczyna będzie leżała w ich eksploatacji, a to z kolei powinno być dla nas jasnym sygnałem do tego, by wymienić pióra na nowe.

Jak pracują wycieraczki wymagające wymiany?Poza efektami dźwiękowymi, wycieraczki, które wymagają wymiany na nowe, będą pracowały w specyficzny sposób, dając nam sygnały wizualne, że czas na nowy komplet. Naszą czujność powinno wzbudzić rozmazywanie zanieczyszczeń na szybie, niedokładne ściąganie wody, przeskakiwanie i tworzenie plam oraz pasów z wody lub zabrudzeń, a także pozostawianie gęstych smug na szkle.

Podobnie jak w przypadku efektów dźwiękowych - również wizualne mogą mieć kilka przyczyn. Wśród nich wyróżnić możemy między innymi:

  • zatłuszczenie gumy przy piórach - powoduje ono pojawianie się rozmytych, często również tłustych plam na szybie; poradzić sobie z nim możemy za pomocą płynu do szyb lub naczyń i gąbki,
  • nieprawidłowy montaż wycieraczek lub luzy na adapterach - będzie bardzo negatywnie wpływać na widoczność drogi.


Jeśli jednak wyczyścimy pióra wycieraczek i zweryfikujemy ich poprawne ustawienie, a ich praca nadal nie będzie zadowalająca, nie pozostanie nam nic innego, jak rozejrzeć się za nowym kompletem piór.

Jak często w takim razie wymieniać wycieraczki?Nie istnieje żadna reguła, która mówiłaby o konkretnym okresie, po którym trzeba zmienić pióra. Nie należy jednak lekceważyć oznak zużycia piór. Nawet jeśli nasze wycieraczki nie są często narażone na obfite opady czy silny wiatr, mogą ulec eksploatacji (niskie temperatury, promienie UV, skrajnie niskie lub wysokie temperatury).

Niektórzy polecają zmieniać wycieraczki co sezon, jednak nie powinno to być wyznacznikiem. Bywa przecież, że nawet po zimie wycieraczki trzymają się całkiem nieźle i nie wymagaj