Wiadomości

  • 24 lutego 2022
  • wyświetleń: 938

W tym sezonie grzewczym 39 zdarzeń związanych z czadem

Od października Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej odnotowała 39 zdarzeń związanych z pomiarem tlenku węgla. Wśród tych zdarzeń 9 osób zostało zabranych do szpitala z objawami zatrucia czadem, w tym 3 dzieci. W większości przypadków, zdarzenia te były następstwem załączenia się domowego czujnika tlenku węgla.

straż pożarna, psp, bielsko, jednostka, mundur, strażak
W tym sezonie grzewczym 39 zdarzeń związanych z czadem · fot. KM PSP Bielsko-Biała


W poniedziałek, 21 lutego strażacy zostali wezwani do pomiaru tlenku węgla w mieszkaniu budynku wielorodzinnego mieszczącego się w Bielsku-Białej przy ulicy Goleszowskiej. Lokatorzy mieszkania poinformowali strażaków, że umieszczony czujnik tlenku wegla w łazience włączył sygnał alarmowy i wskazywał wartość 230ppm.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Przy użyciu dostępnych urządzeń pomiarowych dokonano kontroli mieszkania. Stwierdzono, że w rurze spiro łączącej piecyk gazowy z przewodem spalinowym występuje nieszczelność i spaliny w całości nie zostają odprowadzone na zewnątrz. Z uwagi na zaistniałą sytuację odłączono dopływ gazu do piecyka i zakazano korzystania z pieca do czasu kontroli przez osoby uprawnione. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Jak zauważają strażacy z KM PSP w Bielsku-Białej, "tlenek węgla to gaz trujący, bezwonny i bezbarwny. Sytuacje generujące uwalnianie się tlenku węgla do pomieszczeń to najczęściej "przeszczelnianie" mieszkania, zapominanie o mikrowentylacji, zaklejanie kratek wentylacyjnych, no i zły stan techniczny pieców czy przewodów kominowych".

- Czujnik tlenku węgla to urządzenie pokazujące stężenie gazu, zmierzone w pomieszczeniu, w którym ów czujnik został zainstalowany. Przekroczenia dopuszczalnego stężenia urządzenie sygnalizuje poprzez uruchomienie systemu dźwiękowego o sile 85 decybeli oraz zaświeceniu się czerwonej lampki. W takim przypadku należy zadzwonić na numer interwencyjny straży pożarnej 998 lub 112, by właściwe służby podjęły interwencje - mówi mł. bryg. Patrycja Pokrzywa z bielskiej komendy PSP.

Co roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób, a kilka tysięcy trafia do szpitala. W naszych domach czad może wydzielać się na skutek nieprawidłowego działania urządzeń. Może być emitowany np. przez piecyki naftowe i gazowe, kotły na paliwo stałe i gaz, kominki, gazowe podgrzewacze wody. Częstą przyczyną poważnych zatruć tlenkiem węgla jest niewłaściwie działająca wentylacja. W walce z czadem najważniejsza jest profilaktyka, a więc niedopuszczenie do wytworzenia się substancji.

mp / czecho.pl

źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.