
Wiadomości
- 24 lutego 2022
- wyświetleń: 1006
Nerwica lękowa - jak pomóc?
Materiał partnera:
Czy znasz kogoś, u kogo występują objawy nerwicy i zastanawiasz się, jak jej pomóc? Upewnij się najpierw, czy to na pewno nerwica, poznaj objawy tego zaburzenia. Następnie pokażemy Ci krok po kroku, jak wygląda diagnoza i kto ją przeprowadza. Na koniec dowiesz się, na czym polega leczenie. Celem jest powrót radości życia ze wszystkimi aspektami, zarówno rodzinnego, jak i zawodowego.

Czy to na pewno nerwica
Czy bliska osoba odczuwa paraliżujący, uporczywy lęk, który nie ustępuje w żadnej sytuacji? Czy wpływa on na jej myślenie o rodzinie, pracy, zdrowiu, bądź finansach? Czy trwa co najmniej 6 miesięcy?
Jeśli tak, zadaj sobie pytanie o działanie narządów wewnętrznych bliskiej osoby:
- o serce. Czy szybciej bije?
- o płuca. Czy bliska osoba ma problemy z oddychaniem? Czy doświadcza ucisku w klatce piersiowej?
- o przewód pokarmowy. Czy bliska osoba skarży się na rozstrój żołądka? Nudności? Suchość w jamie ustnej?
- o skórę. Czy bliska osoba bardziej się poci?
Równie ważne są też objawy psychologiczne, m.in.:
- stan napięcia;
- niemożność odprężenia się;
- problemy z zasypianiem;
- trudności ze skupieniem;
- drażliwość.
Jeśli spostrzegasz u bliskiej osoby wiele z tych objawów, namów ją na wizytę u specjalisty.
Wczesne rozpoznanie to lepsze zdrowie i radość życia
Dlaczego jest to tak ważne? Okazuje się, że nieleczona nerwica może prowadzić do:
- depresji;
- problemów z alkoholem i narkotykami;
- uzależnienia od środków uspokajających.
Leczona, sprawia, że osoba dotknięta nerwicą lepiej funkcjonuje, łatwiej radzi sobie w życiu rodzinnym i zawodowym. Jednak to nie wszystko. Odzyskuje radość życia, która była zakłócona przez nieustanny, uporczywy lęk.
Jak wygląda rozpoznanie nerwicy lękowej
Postawienie diagnozy nerwicy lękowej to złożony proces. Przeprowadza go psychoterapeuta, najczęściej poznawczo-behawioralny. Po pomoc można się zgłosić do poradni psychologicznej Spokój w Głowie. Oto kolejne kroki:
- psycholog określa rodzaj nerwicy, może to być np. nerwica neurasteniczna, nerwica natręctw, histeryczna, pourazowa, albo fobia społeczna;
- jeżeli zaburzenie jest złożone (nie tylko psychologiczne), konsultuje osobę chorą ze specjalistami: gastrologiem, laryngologiem, okulistą, onkologiem, niekiedy też innymi lekarzami;
- ustala plan leczenia.
Leczenie zależy od rodzaju nerwicy. Poznaj kilka jej rodzajów:
nerwica neurasteniczna objawia się bezsennością, problemami ze skupieniem lub pamięcią;
nerwica natręctw to wyczerpujące rytuały, np. chory sprawdza wielokrotnie wszystkie sprzęty przed wyjściem z domu lub jest owładnięty liczeniem;
objawy nerwicy pourazowej rozwijają się po wypadku lub innym bardzo trudnym wydarzeniu. Osoba dotknięta tym zaburzeniem cierpi np. na zawroty głowy i drżenia rąk;
fobia społeczna przejawia się unikaniem ludzi. Nieraz łączy się z depresją.
Pomoc osobie z nerwicą lękową jest możliwa
Po ustaleniu diagnozy psychoterapeuta wdraża leczenie. Składają się na nie dwa kroki. Po pierwsze dostarcza choremu narzędzi radzenia sobie z objawami. Po drugie poszukuje przyczyny, źródła zaburzenia. To klucz do rozwiązania go.
Nerwica lękowa utrudnia życie każdemu, który jej doświadcza. Kluczowe jest uzyskanie pewnej diagnozy. Psychoterapeuta po ustaleniu rozpoznania zaproponuje bliskiej osobie leczenie. Pozyska ona narzędzia do radzenia sobie z objawami. Jednak to nie wszystko. Psychoterapeuta pomoże jej dotrzeć do źródeł nerwicy. Więcej informacji na temat nerwicy jest w artykule na blogu poradni Spokój w Głowie pod adresem https://www.spokojwglowie.pl/nerwica-lekowa-co-to-jak-pomoc/.