Wiadomości

  • 25 lutego 2022
  • wyświetleń: 996

Erytrocyty w moczu w ciąży - co oznaczają i czy są niebezpieczne?

Materiał partnera:

Ciąża to wyjątkowy czas, wymagający szczególnej troski zarówno o bezpieczeństwo matki, jak i rozwijającego się płodu. Nic zatem dziwnego, że każdy nietypowy objaw czy schorzenie mogą wywoływać obawy i zaniepokojenie przyszłych rodziców. Co oznacza pojawienie się w moczu erytrocytów? Czy to dolegliwość groźna dla ciężarnej i dziecka?

offsite


Krwinkomocz, czyli pojawienie się w moczu czerwonych krwinek, może wskazywać na różne choroby i dolegliwości. Sprawdź, co konkretnie oznaczają erytrocyty w wynikach badań moczu w ciąży.

Krwinkomocz - co jest jego przyczyną?Erytrocyty w moczu w ciąży https://www.mamazone.pl/badania-w-ciazy/erytrocyty-w-moczu-w-ciazy/ mogą wynikać z różnych przyczyn. Dolegliwość ta może zatem towarzyszyć infekcjom dróg moczowych, np. zapaleniu pęcherza. Ich powodem bywa też kamica moczowa, cukrzyca, odmiedniczkowe zapalenie nerek, a nawet nowotwór pęcherza. Przyczyną czerwonych krwinek w moczu w okresie ciąży może też być uciskanie powiększającej się macicy na drogi moczowe. Jak można zatem zauważyć, krwinkomocz może być spowodowany poważnymi schorzeniami, a także bardziej błahymi powodami. Dlatego też w przypadku pojawienia się erytrocytów w moczu konieczne jest jak najszybsze przedstawienie wyników badania lekarzowi, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Erytrocyty w moczu w ciąży - czy zawsze są nieprawidłowe?Co do zasady w moczu nie powinno być erytrocytów. Niektóre źródła medyczne podają jednak, że dopuszczalne jest stwierdzenie do 3-4 czerwonych krwinek w polu widzenia mikroskopu. Większe ilości są natomiast zawsze uznawane za wynik nieprawidłowy i wymagają dalszej diagnostyki.
Czerwone krwinki w moczu są określane mianem krwinkomoczu albo krwiomoczu. W pierwszym przypadku obecność erytrocytów nie jest widoczna gołym okiem, tzn. mocz nie ma czerwonego zabarwienia. Z kolei krwiomocz jest widoczny i objawia się czerwonym zabarwieniem moczu. Temu objawowi często towarzyszy pienienie albo zmętnienie moczu.

Czerwone krwinki w moczu a infekcje dróg moczowychJedną z częstych przyczyn występowania erytrocytów w moczu są infekcje dróg moczowych. W takim przypadku w wynikach badania moczu obecne są nie tylko erytrocyty, ale też duża liczba bakterii, nabłonków i leukocytów.

O występowaniu infekcji, np. zapaleniu pęcherza, zazwyczaj świadczą dodatkowe objawy. Przyszłą mamę powinny zatem zaniepokoić takie objawy jak: ból podczas oddawania moczu, stan podgorączkowy, uczucie niepełnego opróżniania pęcherza, szczypanie i pieczenie cewki moczowej oraz ból podbrzusza, zwany potocznie bólem pęcherza. Może się także zdarzyć, że choroba przebiega bezobjawowo. Między innymi z tej właśnie przyczyny tak ważne jest wykonywanie regularnych badań moczu przez ciężarną.

Krwiomocz a powiększona macicaJedną z przyczyn występowania w ciąży czerwonych krwinek w moczu jest powiększająca się macica. Naciska ona na drogi moczowe, czego efektem jest powstanie mikrokrwawień. Przyczyną tej dolegliwości może być też poszerzenie miedniczek i kielichów nerkowych, towarzyszące zaburzeniom hormonalnym.