Wiadomości

  • 26 lutego 2022
  • wyświetleń: 1118

Zwrot OC samochodu - kto może na niego liczyć?

Materiał partnera:

W standardowych warunkach to kierowcy płacą ubezpieczalniom samochodowym za polisę OC. Czy istnieje jednak możliwość, by role się odwróciły, a ubezpieczyciel zwracał właścicielowi pojazdu składki? Okazuje się, że tak, ale tylko w określonych sytuacjach, gdy zajdą do tego uzasadnione przesłanki.

Zwrot OC samochodu - kto może na niego liczyć?


Nie da się ukryć, że ubezpieczyciel zwracający składki za polisę OC właścicielowi samochodu brzmi dość egzotycznie. Kierowcy przyzwyczajeni są już do corocznego uiszczania składek na rzecz ochrony ubezpieczeniowej swojego samochodu i samych siebie. Wymaga od nich tego polskie prawo, które gwarantuje bezpieczeństwo w tej materii zarówno osobom, z których winy doszło do wypadku, jak i osobom w nim poszkodowanym.

Składki dla niektórych kierowców są wyższe, a dla innych niższe. Na ich ostateczny kształt wpływają bowiem liczne czynniki, z których najważniejszymi zdają się być wiek kierowcy, jego historia drogowa, a także model samochodu i parametry z nim związane.

porowneo


Kalkulator OC i AC od porowneo.pl

Po opłaceniu składek, polisa OC jest przedłużana na kolejny rok. Warto jednak pamiętać, że pierwotna cena za OC nie zawsze pozostaje taka sama. Może się przecież okazać, że w danym roku uzyskamy zniżki za bezszkodową jazdę lub wręcz przeciwnie - stracimy je, gdy przydarzy nam się spowodować kolizję.

W świecie polis ubezpieczeniowych bywają jednak również sytuacje odwrócenia ról - na przykład wtedy, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe zobligowane jest do oddania właścicielowi pojazdu wpłaconych już składek za OC pojazdu.

Dzieje się tak tylko w określonym momencie.

Zwrot składek za OC - kiedy może nastąpić?Bardzo częstą praktyką w Polsce (ale również w innych krajach) jest kupowanie samochodów używanych, z drugiej ręki. Ma to związek przede wszystkim z wysokimi cenami aut nowych, na których zakup nie każdy może sobie pozwolić.

Samochody używane, jak wszystkie inne zarejestrowane pojazdy mechaniczne, objęte powinny być ubezpieczeniem OC. Oznacza to, że dotychczasowy właściciel pojazdu wystawionego na sprzedaż, musiał już opłacić składki na bieżący rok.

Zasady ubezpieczeniowe mówią, że polisa ubezpieczeniowa przypisana jest do pojazdu, co oznacza, że wraz z zakupem używanego auta, nowy właściciel przejmuje również jego OC. W wielu przypadkach będzie skutkowało to ponowną kalkulacją składek.

REKALKULACJA OC UŻYWANEGO AUTARekalkulacja składek OC to po prostu ponowne ich przeliczenie z uwzględnieniem nowych okoliczności ubezpieczeniowych.

Do rekalkulacji składek może dojść z naszej inicjatywy lub za sprawą decyzji wydanej przez ubezpieczyciela. Wówczas będziemy musieli dostarczyć mu wszelkie dane potrzebne do obliczenia składek na nowo.

Jak można się domyślić - rekalkulacja może mieć dwa oblicza. Zadziałać korzystnie lub niekorzystnie na nasze portfele. Jeśli po rekalkulacji okaże się, że zostaną nam zaproponowane lepsze warunki niż dotychczasowemu właścicielowi auta, będzie musiało nastąpić wyrównanie - a więc zwrot wpłaconej części składek za pozostałą część roku, która jeszcze nie minęła. Jest to jedyna sytuacja, w której ubezpieczyciel zwróci nam składki (pomijając oczywiście sytuacje rezygnacji z usług towarzystwa z innych powodów). Istnieje jednak również druga możliwość - a mianowicie podwyższenie składek przez ubezpieczyciela. Wówczas to my będziemy musieli dopłacić brakującą kwotę, by polisa była kontynuowana.

Czy można przewidzieć wynik rekalkulacji?Raczej nie powinno być to trudne. Wystarczy, że porozmawiamy z dotychczasowym właścicielem pojazdu, który chcemy kupić. Jeśli w przeciwieństwie do nas - jest on kierowcą młodym, niedoświadczonym i nie posiada zniżek, z pewnością rekalkulacja przebiegnie dla nas pomyślnie.

Jeśli natomiast dotychczasowy właściciel może pochwalić się większymi zniżkami niż my, istnieje spore prawdopodobieństwo, że rekalkulacja nie przyniesie nam zwrotu ze strony ubezpieczyciela, a wręcz przeciwnie - będziemy musieli dopłacić.