Wiadomości

  • 28 lutego 2022
  • wyświetleń: 1208

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna o wielu zaletach

Materiał partnera:

Od warunków panujących w mieszkaniu zależy nie tylko stan techniczny budynku, mebli, urządzeń, ale przede wszystkim zdrowie mieszkańców. Najczęściej za nieświeże powietrze, zaduch, wilgoć, bakterie i wirusy w pomieszczeniach odpowiada nieefektywna wentylacja. To zadaniem urządzenia wentylacyjnego jest wymiana zużytego powietrza na świeże. Problemy mogą rozpocząć się, gdy urządzenie jest niesprawne np. zanieczyszczone lub gdy zamiast rekuperacji wybieramy wentylację tradycyjną.

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna o wielu zaletach


Konwekcja sekretem wentylacji grawitacyjnejAby zrozumieć, na czym polega [url=hrekuperacja, najpierw poznajmy znaczenie wentylacji tradycyjnej oraz zjawisko konwekcji. To proces, w którym ciepło unosi się do góry, a zimno pozostaje na dole na skutek powstałej różnicy gęstości. Ciepłe powietrze ma mniejszą gęstość i jest lżejsze od zimnego. W przypadku wentylacji ciepło unosi się za pomocą powietrza, czyli mieszaniny gazów i aerozoli.

Na tym właśnie polega najstarsza, tradycyjna, prosta i tania wentylacja grawitacyjna w budynkach. Budujemy specjalne, pionowe kanały wentylacyjne, których zadaniem jest odprowadzenie ciepła z górnych stref pomieszczenia na zewnątrz budynku.

Prawidłowe działanie konwekcji i wentylacji jest możliwe, jeśli do mieszkania napływa zimne powietrze. Dlatego gdy polegamy na tradycyjnym rozwiązaniu, musimy zadbać, aby okna były często otwierane. Prawidłowemu funkcjonowaniu wentylacji grawitacyjnej sprzyjają nieszczelne okna i drzwi oraz nawiewniki, czyli wszystkie miejsca, przez które powietrze może dostać się do środka mieszkania. W budynkach, których celem jest redukcja strat ciepła do minimum (idealna termoizolacja budynku) - tradycyjna wentylacja nie zadziała, powodując liczne problemy.

Wentylacja uzależniona od pory roku i pogodyWymiana powietrza w przypadku wentylacji grawitacyjnej jest najskuteczniejsza w zimie, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury. Wtedy wewnątrz budynku jest zdecydowanie cieplej. Takich warunków wymaga tradycyjne rozwiązanie.

Gorzej sytuacja prezentuje się latem, wiosną i jesienią. Gdy świeże i ciepłe powietrze napływa z zewnątrz do chłodniejszego oraz zużytego - zjawisko konwekcji po prostu nie występuje. Temperatura powyżej 12°C na zewnątrz nie umożliwi wypchnięcia powietrza przez kanał wentylacyjny. To wtedy zaczynają się najpoważniejsze konsekwencje źle działającej wentylacji w pomieszczeniach.

Straty związane z wentylacją grawitacyjną zimąRachunki za paliwo do ogrzania mieszkania z miesiąca na miesiąc wzrastają. Jednak szczególnie w zimniejsze dni zależy nam, aby w budynku było ciepło. Dlatego ogrzewamy i płacimy niemałe pieniądze. Aby wentylacja grawitacyjna działała poprawnie, wymusza na właścicielach budynku regularne wypuszczanie ogrzanego (za wysoką cenę!) powietrza. Szacuje się, że przez kanały wentylacyjne następują straty ciepła na poziomie 20-40% całkowitego zapotrzebowania energetycznego budynku.

rekuperacja-bielsko-biala


Czym jest wentylacja mechaniczna z rekuperatorem?Rekuperacja to pojęcie, które zyskuje na popularności. Coraz więcej osób odchodzi od przestarzałych rozwiązań, aby wyposażyć budynek w nowoczesną wentylację, której główną zaletą jest skuteczne odzyskiwanie ciepła.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to idealne rozwiązanie w nowym budownictwie - wszędzie tam, gdzie występują energooszczędne i pasywne domy, zaleca się zastosowanie nowoczesnego rozwiązania. W przeciwieństwie do budynków polegających na grawitacyjnej wymianie ciepła, przestrzenie z wentylacją mechaniczną powinny być szczelne i ukierunkowane na minimalne straty energii.

Głównym zadaniem rekuperacji jest sprawna wymiana zużytego powietrza na świeże z otoczenia budynku do wnętrza. Powietrze przedostaje się z obu kierunków przez wentylatory. Do rekuperatora napływają dwa rodzaje strumieni ciepła (powietrze - ciepłe, brudne, wilgotne, zużyte oraz powietrze zimne i czyste) i płyną odrębnymi kanalikami, nie mieszając się ze sobą. Zużyte powietrze wydostaje się na zewnątrz, ale pozostawia swoje ciepło w wymienniku. Zimne powietrze napływa do środka pomieszczenia, wcześniej zostając ogrzanym pozostawionym w rekuperatorze ciepłem. W taki sposób w mieszkaniu następuje idealna, bo oszczędna wymiana powietrza.

Wentylacja tradycyjna - grawitacyjna vs. nowoczesna - mechanicznaRóżnica między wentylacjami jest ogromna! Najważniejszym faktem jest: wentylacja mechaniczna działa, jeśli jest sprawna, pełni swoją funkcję. Niezależnie od warunków pogodowych zapewnia dobrą jakość powietrza w mieszkaniu, ale również ogranicza wilgoć, rozwój drobnoustrojów i przykrych zapachów. Tego wszystkiego nie można napisać o wentylacji grawitacyjnej, bo jeśli nie ma odpowiednich warunków w mieszkaniu, to po prostu nie działa.

Zaletami powszechnie stosowanej wentylacji grawitacyjnej jest prosty i tani montaż, bezgłośna praca oraz brak droższych urządzeń mechanicznych, które mogą ulec uszkodzeniu. Tylko czy takie zalety przewyższają największe wady wentylacji (brak kontroli nad utratą ciepła i niewydajne działanie przez większą część roku)?

Wentylacja mechaniczna ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Jest droższym rozwiązaniem, jednak skutecznym. Dlatego to rekuperator oznacza prawdziwe bezpieczeństwo i zdrowie. Ponadto montując system rekuperacyjny i spełniając warunki potrzebne dla wentylacji mechanicznej - oszczędzasz. Ogrzewając mieszkanie zimą masz pewność, że ciepło pozostaje w środku budynku, a nie wydostaje się przez szczeliny na zewnątrz.

To nie wszystko! Rekuperator nie tylko ogrzewa zimne, napływające powietrze, ale również filtruje. Ma wbudowane odpowiednie filtry, które działają, jak oczyszczacze. Dzięki temu w pomieszczeniach możemy oddychać nie tylko świeżym, ciepłym, ale również czystym powietrzem. To niezwykle ważne, ponieważ jakość otaczających nas gazów nierzadko pozostaje wątpliwa.

rekuparacja-w-bielsku-bialej


Dla kogo wentylacja mechaniczna?Rekuperacja to świetne rozwiązanie dla nowego budownictwa na etapie planowania systemu wentylacyjnego. Nowo powstające mieszkania mają możliwość dostosowania wszystkich warunków koniecznych do wydajnej pracy rekuperatora. Jednak montaż jest możliwy w każdym budynku. Należy jednak zwrócić uwagę na dodatkowe koszty związane np. z uszczelnianiem okien.

Wentylacja mechaniczna to propozycja dla osób, które preferują nowoczesne, skuteczne, bezgłośne rozwiązania. Stuprocentową satysfakcję z zakupu rekuperacji odczują osoby, które poszukują oszczędności związanych z ogrzewaniem budynku. Priorytetem przy wyborze jest również zdrowie i bezpieczeństwo. Dom pozbawiony bakterii, wirusów, zewnętrznych zanieczyszczeń, wilgoci, w którym rozprzestrzenia się świeże powietrze, poprawia samopoczucie i podwyższa standardy użytkowania mieszkania.

rekuperacja-wentylacja-bielsko-biala


Ile kosztuje rekuperacja?Ciężko określić cenę systemu rekuperacyjnego nie znając szczegółowych informacji, dlatego naszym Klientom oferujemy darmową i rzetelną wycenę. Kwoty mogą bardzo różnić się od siebie i zależą od marki, jakości urządzenia, wielkości, modelu, parametrów rekuperatora. Samo urządzenie to nie wszystko. Dodatkowo należy doliczyć ceny materiałów niezbędnych do poprowadzenia nienagannej instalacji. Koszty w tym przypadku uzależnione są głównie od wielkości i rodzaju budynków.

Cena samego urządzenia waha się między 7 000 zł - 25 000 zł. Koszt całkowitego systemu wentylacyjnego wraz z montażem mieści się w kwotach 20 0000 - 35 000 zł. Montaż rekuperacji umożliwia zmniejszenie o 75-90% strat ciepła, związanych z wentylacją budynku.

rekuperacja-bielsko


Rekuperacja Bielsko-Biała i okolice w najlepszym wydaniuSystem rekuperacji wymaga profesjonalnego montażu. Kontrolowana oraz energooszczędna wymiana powietrza jest możliwa, jeżeli podczas instalacji będziemy przestrzegać najważniejszych zasad. Rekuperacją można zająć się samodzielnie i bez pomocy fachowców. Jednak z naszego doświadczenia wynika, że popełnione błędy przez niedoświadczonych wykonawców i konieczne naprawy przez firmy, mogą znacznie zwiększyć koszty inwestycji.

Jako Centrum Instalacji Ekologicznych SIB wielokrotnie realizowaliśmy montaż rekuperacji w Bielsku-Białej i województwie śląskim. Od czasu do czasu pojawiamy się również, gdy Klienci nie poradzili sobie z samodzielnym montażem. Znamy wszelkie zasady, aby rekuperacja spełniła oczekiwania. Bierzemy pod uwagę: projekty wentylacyjne, najlepszą jakość materiałów np. przewodów, wpływ na instalację ogrzewania, idealną cyrkulację powietrza. Czynników wpływających na poprawność montażu jest jeszcze więcej. Z ogromną przyjemnością opowiemy o wszystkim w siedzibie SIB w Buczkowicach.

ogrzewaniesib-logo


Pracujemy zgodnie z wieloletnim doświadczeniem, sztuką budowlaną i zaleceniami producenta. Z nami podłączenie centrali wentylacyjnej i rozprowadzenie instalacji w całym domu jest szybkie, bezpieczne, a co najważniejsze - zapewniające oczekiwane rezultaty.

Nie tylko świadczymy usługę montażu rekuperacji w Bielsku-Białej i okolicy, ale również oferujemy darmową wycenę, doradzamy, wspólnie z Klientem wybieramy najlepszy model rekuperatora dostosowany do potrzeb budynku i sprawnie sprowadzamy urządzenie od producenta do Klienta.

Masz pytania? Napisz, zadzwoń lub przyjedź do nas, a rozwiejemy Twoje wątpliwości. Warto zadawać pytania, aby podjąć słuszną decyzję o montażu wentylacji mechanicznej.

Centrum Instalacji Ekologicznych SIB - TOP PARTNER Buderus