Reklama

Wiadomości

  • 3 marca 2022
  • 4 marca 2022
  • wyświetleń: 6255

Które drogi gminne w tym roku doczekają się remontów?

Które drogi w 2022 roku doczekają się remontów i jak obecnie wyglądają plany czechowickiego samorządu w tym temacie? Zapytaliśmy o to w Wydziale inwestycji i Zarządu Drogami Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach.

Ulica Księża Grobel, dziury, droga
Ulica Księża Grobel · fot. mp / czecho.pl


- W bieżącym roku trwają jeszcze prace odtworzeniowe na drogach, gdzie budowana była kanalizacja i rozbudowywana sieć wodociągowa. Jeśli chodzi o zadania inwestycyjne na drogach, to w fazie końcowej jest projekt przebudowy ulicy Zawiłej. Realizacja tego projektu będzie możliwa po uzyskania dofinansowania zewnętrznego, o co gmina czyni starania - podkreśla Monika Kalinik, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zarządu Drogami Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach.

Jak dodaje Kalinik, samorząd stara się także o pozyskanie środków na zadania polegające na rozbudowie i budowie drogi gminnej ul. Komorowickiej w Czechowicach-Dziedzicach, remoncie ul. Słonecznej w Czechowicach-Dziedzicach oraz na kolejny etap budowy chodnika wzdłuż ul. Powstańców Śląskich w Ligocie. - Na pozostałych drogach prowadzone są remonty cząstkowe nawierzchni. Tego typu prace wymagają zaistnienia odpowiednich warunków atmosferycznych i odpowiedniego stanu podłoża, dlatego nie jest nigdy możliwe ich rozpoczęcie bezpośrednio po ustaniu opadów śniegu i deszczu lub przy utrzymujących się całodobowo ujemnych temperaturach - zwraca uwagę naczelnik WIiZD.

Ulica Zajęcza, dziury, droga
Ulica Zajęcza, fragment w Czechowicach-Dziedzicach · fot. mp / czecho.pl


Zapytaliśmy także o remonty dróg gminnych, których stan od wielu lat jest fatalny, jak np. Księża Grobel oraz Zajęczej oraz o to, czy być może nowy asfalt pojawi się na nich po budowie kanalizacji sanitarnej. - Na ulicach Księża Grobel oraz Zajęczej na odcinku od ulicy Potocznej do ulicy Zawodzie nie są prowadzone prace kanalizacyjne. W obecnej chwili gmina nie przewiduje generalnych remontów wyżej wymienionych ulic. W ich obszarze będą wykonywane jedynie remonty cząstkowe nawierzchni - poinformowała portal czecho.pl Kalinik.

- Dochody gminy radykalnie się zmniejszają. Obecnie samorządy w Polsce mają bardzo trudną sytuację finansową, a dalsze zapowiadane zmiany podatkowe mogą skutkować spadkiem dochodów gminy o znaczne kwoty. Z uwagi na powyższe, podejmowanie nowych inwestycji, zmniejsza się do niezbędnego minimum, warunkuje pozyskaniem środków zewnętrznych, a większość przesuwa na kolejne lata - wyjaśnia Monika Kalinik.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.