Wiadomości

  • 19 marca 2022
  • 20 marca 2022
  • wyświetleń: 2353

[WIDEO, FOTO] Śladami czechowickiej przyrody

Profil "Za miastem, czyli przyroda Czechowic-Dziedzic i okolic" opublikował kolejne ciekawe filmu oraz zdjęcia, ukazujące czechowicką faunę. Wybrane z nich publikujemy poniżej.Powyższe wideo przedstawia zimorodka podczas łowów. - Zapraszam Was na chwilę z wyrafinowanym łowcą i najpiękniejszym ptakiem w Polsce (IMO). Lata nauki i obserwowania tych wspaniałych ptaków, pozwoliły mi na "uczestnictwo" w ich trudnym często życiu. To właśnie dzięki zimorodkom zająłem się fotografią przyrodniczą - czytamy w opisie nagrania.

Ciekawe zdjęcia Wojciech Kaprzyk z profilu "Za miastem, czyli przyroda Czechowic-Dziedzic i okolic" wykonał na początku marca. Przedstawiają one bielika wracającego z "łowów" z upolowaną rybą. Fotografia została wykonana w Bronowie nieopodal rezerwatu przyrody Rotuz.

Bielik uchwycony w Bronowie
Bielik uchwycony w Bronowie · fot. Wojciech Kaprzyk


Kolejne wideo, które wykonano 17 lutego, przedstawia bobra (Eurasian beaver) na Gołyszu podczas nocnych harców.W połowie lutego w Bronowie Wojciech Kaprzyk "upolował" żurawie, które powróciły z zimowiska. - Para żurawi, które obserwujemy już czwarty rok w okolicach Bronowa i Landeka, powróciła na stare śmieci! Kolega meldował już w sobotę, że je słyszał w okolicy - nie mylił się! W niedzielę usiłowałem je znaleźć, złaziłem kilka ładnych kilometrów - bez skutku. Dziś znalazłem je na jednej z łąk, na których co rok żerują. W naszej okolicy wiem tylko o tej jednej parze, tym bardziej cieszy ich bezpieczny powrót. Mamy wielką nadzieję, że uda im się przeprowadzić udany lęg - pisał czechowiczanin w mediach społecznościowych.

Żurawie z Bronowa
Żurawie z Bronowa · fot. Wojciech Kaprzyk


Z kolei w Ligocie miłośnik przyrody natrafił na Gęsiówkę egipską. - Coraz częściej pojawiają się w naszym kraju, z powodzeniem przeprowadzają nawet lęgi. Naukowcy zauważają niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą ten gatunek. Może zagrażać gatunkom rodzimym, uchodzi za inwazyjny i bardzo agresywny w stosunku do gatunków miejscowych. Ponoć nawet rozważa się aby ustanowić go gatunkiem łownym, co spowodowałoby być może zatrzymanie ekspansji. Nie oceniając jednak "charakteru", trzeba przyznać, że urodziwe to ptaszyska - podkreśla mieszkaniec Czechowic-Dziedzic.

Gęsiówki z Ligoty
Gęsiówki z Ligoty · fot. Wojciech Kaprzyk


jesteście ciekawi kolejnych zdjęć fotografów z profilu "Za miastem, czyli przyroda Czechowic-Dziedzic i okolic"? Zapraszamy na ich profil na Facebooku dostępny tutaj.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.