czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 22 marca 2022
  • wyświetleń: 1706

Zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej - uwaga na oszustwa!

Czeka nas zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej. Mogą pojawić się m.in. nadużycia ze strony sprzedawców, a także oszustów oferujących do sprzedaży odbiorniki niezgodne z nowym standardem czy też wyłudzające wrażliwe dane osobowe.

Reklama

telewizor, abonament rtv, pilot
Zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej - uwaga na oszustwa!


W Polsce podobnie jak w innych krajach członkowskich UE nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego standardu DVB-T/MPEG-4 na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC, w związku z czym tylko odbiorniki cyfrowe (telewizory i dekodery) zgodne z powyższym standardem będą zdolne do odbioru programów telewizji naziemnej.

Zmiana standardu nastąpi w czterech etapach:

  • I od 28 marca 2022 r.,
  • II od 25 kwietnia 2022 r.,
  • III od 23 maja 2022 r.
  • IV od 27 czerwca 2022 r.


W celu złagodzenia skutków społecznych zmiany standardu nadawania poprzez zapewnienie gospodarstwom domowym możliwości nieprzerwanego odbierania telewizji naziemnej opracowany został rządowy program dofinansowania. Zgodnie z założeniem będzie ono przysługiwało osobom, których sytuacja materialna gospodarstwa domowego uniemożliwia samodzielne poniesienie kosztów nabycia odbiornika cyfrowego. Więcej informacji na stronie DVB-T2: Nowa telewizja cyfrowa

W nadchodzących miesiącach rosnące zainteresowanie urządzeniami dla DVB-T2 mogą też próbować wykorzystać nieuczciwi sprzedawcy. Należy szczególnie uważać na oferty telewizorów i dekoderów w podejrzanie niskich cenach.

Również w związku z programem dofinansowania, mogą pojawić się pewne nadużycia ze strony sprzedawców, a także oszustów, którzy będą próbować podszywać się pod sprzedawcę i wyłudzać wrażliwe dane osobowe, oferować sprzedaż sprzętu nieprzystosowanego do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej nadawanej w nowym standardzie oraz metodą "na wnuczka" lub "na pełnomocnika". W szczególności obawy te dotyczą okresu marzec — lipiec 2022 r., tj. czasu, w którym będą następowały przełączenia sygnału nadawania.

Gdzie po więcej informacji?Praktyczne materiały i aktualne informacje o wprowadzeniu DVB-T2/HEVC publikuje serwis gov.pl/CyfrowaTV.

O nadchodzącej zmianie standardu nadawania przypominają też telewizyjne spoty kampanii "Gotowi na DVB-T2?":https://www.gov.pl/web/dvbt2/wszyscy-gotowi-na-dvb-t2-startuje-kampania-instytutu-lacznosci

Warto zaglądać również na strony internetowe Emitel, UKE, UOKiK i nadawców telewizyjnych.

mp / czecho.pl

źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.