Wiadomości

  • 24 marca 2022
  • 27 marca 2022
  • wyświetleń: 2297

ZUS: od soboty nabór wniosków o świadczenia 500+ dla uchodźców

Za nami:

Od soboty, 26 marca ZUS udostępni dla klientów Ukrainy wniosek o świadczenie 500+ (SW-U) na portalu PUE ZUS. Pracownicy ZUS będą pomagać obywatelom z Ukrainy, przy założeniu i uwierzytelnieniu profilu PUE ZUS oraz wypełnieniu i podpisaniu wniosków o świadczenie wychowawcze 500+. Dlatego też w najbliższą niedzielę, 27 marca, Oddział ZUS w Bielsku-Białej zaprasza obywateli Ukrainy do swoich placówek w Bielsku-Białej, w Cieszynie i w Żywcu.

zus
ZUS: od soboty nabór wniosków o świadczenia 500+ dla uchodźców · fot. ZUS


Pracownicy ZUS w niedzielę, 27 marca będą dyżurować w godzinach od 9.00 do 15.00:
  • w Oddziale w Bielsku-Białej przy ul. Krasińskiego 34,
  • w Inspektoracie w Cieszynie przy ul. Bielskiej 29,
  • w Inspektoracie w Żywcu przy ul. Piernikarskiej 2.


W dni robocze pracownicy ZUS będą na bieżąco obsługiwać obywateli Ukrainy we wszystkich placówkach w godzinach urzędowania w Oddziale ZUS w Bielsku-Białej (ul. Krasińskiego 34, Traugutta 2a), Inspektoratach w Cieszynie oraz Żywcu. Pracownicy bielskiego Oddziału ZUS będą również wspierać klientów z Ukrainy w ramach punktów mobilnych ustalanych bezpośrednio z urzędami miast i gmin.

21 marca ZUS uruchomił specjalną infolinię dostępną w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22 444 02 55. Opłata za połączenie jest według stawek operatorów.
Konsultanci infolinii udzielają informacji w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy.

- Infolinia ZUS w języku ukraińskim już od pierwszego dnia uruchomienia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Tylko w ciągu jednego dnia konsultanci odebrali 845 połączeń, w tym udzielili 637 odpowiedzi w języku ukraińskim i 208 w języku polskim - wylicza Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Ze statystyk wynika, że najwięcej zapytań dotyczyło spraw ogólnych dotyczących świadczeń rodzinnych oraz tego, co należy zrobić, aby złożyć wniosek - o to zapytało 362 klientów. 88 osób zapytało kogo dotyczy konkretny wniosek, a 49 osób o terminy składania wniosków. Najwięcej dzwoniących zainteresowanych było wnioskiem 500+. 78 osób profilem PUE, a przede wszystkim rejestracją konta na Platformie Usług Elektronicznych

Większość informacji, o które pytali dzwoniący są dostępne na stronie internetowej ZUS (http://www.zus.pl), także w języku ukraińskim. Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl.

mp / czecho.pl

źródło: ZUS

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj