czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 18 października 2007
  • wyświetleń: 1441

Czechowice z szansą na większą kasę

Czechowice-Dziedzice, drugie miasto Podbeskidzia, też mogą skorzystać z funduszy europejskich na rozwój wsi.

Reklama

Dlatego przystąpiły do stowarzyszenia Grupa Lokalna „Ziemia Bielska”. I to pomimo że na dotychczasowej przynależności do stowarzyszeń samorząd miasta i gminy nie zyskał jakichś nadzwyczajnych profitów. Ziemia Bielska miała powstać już we wrześniu. Pod patronatem starostwa jej założycielami są gminy wiejskie powiatu bielskiego. Wszyscy czekali jednak na wyjaśnienie sytuacji Czechowic-Dziedzic, największego po Bielsku-Białej miasta Podbeskidzia. Bo oprócz zurbanizowanego terenu Czechowice mają trzy wsie. Dziś wiadomo, że gmina może korzystać z wiejskich pieniędzy.

Starosta bielski Andrzej Płonka wyjaśnia, że stowarzyszenia takie, jak Ziemia Bielska, mają ułatwiony dostęp do unijnej kasy.

– Mają one priorytet w pozyskiwaniu pieniędzy przed innymi podmiotami – wyjaśnia. Co ważne, w takiej sytuacji to samo stowarzyszenie będzie sobie określało, na co wyda pieniądze. 10 gmin wiejskich powiatu bielskiego może w łatwy sposób dostać około 17 mln zł. Chyba warto się zaangażować w utworzenie Ziemi Bielskiej – zachęca Płonka.
We wtorek nad przystąpieniem do stowarzyszenia zastanawiali się radni Czechowic-Dziedzic.

– Będziemy mogli inwestować w to, co uznamy za stosowne. To od stowarzyszenia ma zależeć, jaką formę pomocy dla obszarów wiejskich przyjmie – mówi Grzegorz Wąsik, naczelnik wydziału strategii i rozwoju miasta czechowickiego urzędu.

Można budować place zabaw, albo przekwalifikowywać rolników na inne zawody. Można wspomóc zakładających gospodarstwa agroturystyczne, fundować stroje zespołom regionalnym, foldery dla turystów, promować miejscowe produkty, albo tworzyć szlaki spacerowe. A co potrzebne jest wsiom Czechowic-Dziedzic?

– To wskaże Ziemia Bielska. My będziemy mieć jednego przedstawiciela administracyjnego i po dwóch przedstawicieli wiejskich przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych – wyjaśnia Wąsik.

– Ja już słyszałem o tych wszystkich korzyściach, jakie mieliśmy osiągnąć, gdy przystępowaliśmy do Euroregionu Beskidy. A co z tego mamy? – pytał radny Grzegorz Lubecki.

Burmistrz Marian Błachut nie potrafił na to pytanie odpowiedzieć. Za jego kadencji Ziemia Bielska jest pierwszym stowarzyszeniem, do jakiego Czechowice przystępują. Na euroregion na pewno za to trzeba płacić 8 tys. zł rocznie, a w przyszłym roku już 16 tys. zł. Na wszystkie razem członkowstwa miasto płaci 34 tys. zł rocznie.

– Poczekajmy, zobaczymy, czy inni odnieśli korzyści z Ziemi Bielskiej – apelował radny Zygmunt Mizera. – Każda droga pozyskania funduszy unijnych jest dobra – sprzeciwiał się temu radny Damian Żelazny.

Ostatecznie przystąpiono do stowarzyszenia Ziemia Bielska. Ma ono powstać do połowy listopada.

super-nowa.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.