Wiadomości

  • 25 marca 2022
  • wyświetleń: 1424

Coraz więcej jednośladów na drogach. Policjanci apelują

Wiosenna i słoneczna pogoda zachęca kierowców jednośladów do wybierania takiego środka transportu. Na drogach można spotkać więcej rowerzystów i motocyklistów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych. Przypadki zderzenia się jednośladu, czy to motocykla, czy roweru z samochodem lub uderzeniem przez motocyklistę w element infrastruktury drogowej są bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia. Apelujemy o ostrożność i rozwagę na drodze.

rower, pszczelarska, las, droga,
Coraz więcej jednośladów na drogach. Policjanci apelują · fot. mp / czecho.pl


- Wiosenna aura powoduje, że z dnia na dzień na naszych drogach pojawia się coraz więcej miłośników jednośladów. Podróżując, pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim, a także innych. Policjanci przypominają, że przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz wzajemny szacunek na drodze dają gwarancję bezpiecznego podróżowania. Podróżowanie motocyklem lub rowerem to bez wątpienia duża przyjemność i wygoda, jednak priorytetem podczas takich wypraw powinno być dla nas bezpieczeństwo. Rozpędzenie motocykla do prędkości 100 km/h często trwa jedynie kilka sekund. Dlatego tak ważne jest, by za kierownicą zachować zdrowy rozsądek i wyobraźnię - wyjaśniają policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.

- Motocyklista w momencie zderzenia z innym pojazdem bądź drzewem narażony jest na większe niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Oprócz kasku i odpowiedniego kombinezonu ochronnego nie ma żadnych dodatkowych zabezpieczeń w postaci karoserii samochodu, pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. Często nadmierna prędkość, brawura, przecenianie własnych umiejętności kierowania motocyklem, niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, jest przyczyną zderzenia się z innym uczestnikiem ruchu i kończy się tragicznie - dodają bielscy mundurowi.

- Nie zapominajmy jednak, że za zdarzenia z udziałem motocyklistów odpowiadają również kierujący samochodami. Nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu, brak sygnalizowania skrętu, bądź zmiana pas ruchu, nie upewniwszy się, czy kierowca ma do tego prawo, to jedne z głównych "grzechów" kierowców samochodów. Kierowcy samochodów powinni pamiętać, że motocykliści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy mają takie same prawa, jaki i oni. Rowerzyści powinni pamiętać o ochronie głowy odpowiednim kaskiem, właściwe wyposażenie roweru w oświetlenie oraz poruszanie się zgodnie z zasadami ruchu drogowego - podsumowują stróże prawa, którzy zwrócili się także z apelem do wszystkich użytkowników dróg - "tych podróżujących jednośladami, a także kierujących samochodami - o przestrzeganie przepisów oraz wzajemny szacunek na drodze".

mp / czecho.pl

źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.