czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 29 marca 2022
  • wyświetleń: 6399

Właściciel PG Silesia spółką roku na GPW? Rekordowe wzrosty cen akcji

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

Spółka Bumech S.A., od początku 2021 roku właściciel kopalni Silesia, ma szansę na tytuł spółki roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma otrzymała nominację w gronie firm z indeksu sWIG80 w plebiscycie Gazety Giełdy "Parkiet".

Reklama

pg silesia kopalnia
Właściciel PG Silesia spółką roku na GPW? Rekordowe wzrosty cen akcji · fot. mp / czecho.pl


- Bumech, na którego czele stoi Andrzej Buczak, przyniósł inwestorom aż 530-proc. stopę zwrotu - najwięcej w indeksie. Dzięki zakupowi na początku 2021 roku kopalni węgla PG Silesia Bumech ze średniego gracza wykonującego prace remontowe stał się firmą górniczą stojącą u progu boomu. W 2021 roku kurs puchł na fali dużych kontraktów na dostawy węgla oraz skokowo rosnących cen surowca. W planach jest dalsze zwiększanie wydobycia. Po trzech kwartałach ubiegłego roku Bumech zwiększył przychody o 460 procent, a w miejsce straty pojawił się sowity zysk - czytamy na portalu parkiet.com.

sWIG80 to indeks giełdowy małych spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W jego skład wchodzi stała liczba 80 spółek. Spółki do indeksu sWIG80 wybierane są na podstawie tego samego rankingu, co do WIG20 i mWIG40 jako 80 kolejnych, które nie weszły do WIG20 i mWIG40.

Gazeta Giełdy "Parkiet" zauważa także, że ceny akcji spółki Bumech S.A. zostały wywindowane do rekordowych poziomów po zawarciu przez PG Silesia kontraktów dotyczących dostaw węgla o łącznej szacunkowej wartości niemal 440 mln zł. Umowy były podpisywane od października ubiegłego roku. Jak dodają autorzy artykułu "Bumech znowu na świeczniku. Od początku wojny notowania wzrosły o 76 proc.","inwestorzy spodziewają się, że ze względu na wojnę w Ukrainie potrzeba odejścia od rosyjskich surowców energetycznych stanie się szansą dla spółki".

mp / czecho.pl

źródło: parkiet.com

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj