Wiadomości

  • 29 marca 2022
  • wyświetleń: 6703

Właściciel PG Silesia spółką roku na GPW? Rekordowe wzrosty cen akcji

Spółka Bumech S.A., od początku 2021 roku właściciel kopalni Silesia, ma szansę na tytuł spółki roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma otrzymała nominację w gronie firm z indeksu sWIG80 w plebiscycie Gazety Giełdy "Parkiet".

pg silesia kopalnia
Właściciel PG Silesia spółką roku na GPW? Rekordowe wzrosty cen akcji · fot. mp / czecho.pl


- Bumech, na którego czele stoi Andrzej Buczak, przyniósł inwestorom aż 530-proc. stopę zwrotu - najwięcej w indeksie. Dzięki zakupowi na początku 2021 roku kopalni węgla PG Silesia Bumech ze średniego gracza wykonującego prace remontowe stał się firmą górniczą stojącą u progu boomu. W 2021 roku kurs puchł na fali dużych kontraktów na dostawy węgla oraz skokowo rosnących cen surowca. W planach jest dalsze zwiększanie wydobycia. Po trzech kwartałach ubiegłego roku Bumech zwiększył przychody o 460 procent, a w miejsce straty pojawił się sowity zysk - czytamy na portalu parkiet.com.

sWIG80 to indeks giełdowy małych spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W jego skład wchodzi stała liczba 80 spółek. Spółki do indeksu sWIG80 wybierane są na podstawie tego samego rankingu, co do WIG20 i mWIG40 jako 80 kolejnych, które nie weszły do WIG20 i mWIG40.

Gazeta Giełdy "Parkiet" zauważa także, że ceny akcji spółki Bumech S.A. zostały wywindowane do rekordowych poziomów po zawarciu przez PG Silesia kontraktów dotyczących dostaw węgla o łącznej szacunkowej wartości niemal 440 mln zł. Umowy były podpisywane od października ubiegłego roku. Jak dodają autorzy artykułu "Bumech znowu na świeczniku. Od początku wojny notowania wzrosły o 76 proc.","inwestorzy spodziewają się, że ze względu na wojnę w Ukrainie potrzeba odejścia od rosyjskich surowców energetycznych stanie się szansą dla spółki".

mp / czecho.pl

źródło: parkiet.com

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj