czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 29 marca 2022
  • 23 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 4510

[FOTO] W Bażańcu posadzą drzewa i krzewy. To akcja społeczna

Za nami:

Mikołaj Siemaszko z grupy Czechowiczanie dla Przyrody zapowiedział akcję społeczną polegającą na sadzeniu drzew i krzewów w lesie Bażaniec. Rozpocznie się ona 23 kwietnia o godzinie 8.00. W ten sam dzień miłośnicy przyrody z naszej gminy będą także tworzyć siedliska dla płazów na przepływającym przez las cieku.

Reklama

Las Bażaniec · fot. Mikołaj Siemaszko / Czechowiczanie dla Przyrody


- Za kilka dni minie miesiąc od dnia w którym rozpocząłem rozmowy z Lasami Państwowymi, dotyczące dalszych losów lasu Bażaniec - lasu bardzo cennego przyrodniczo, tym bardziej w czasie gdy jak grzyby po deszczu w naszej gminie pojawiają się kolejne hale magazynowe. Pierwszy sukces w negocjacjach z LP, to zaprzestanie pozyskiwanie drewna z Bażańca. Co więcej, Nadleśniczy zobowiązał się również, że będzie lobbował za tym, aby podczas kolejnego ustalania planu gospodarowania dla tego lasu zrezygnować z pozyskiwania drewna - napisał w mediach społecznościowych Mikołaj Siemaszko z grupy Czechowiczanie dla Przyrody.

- Kolejne rozmowy prowadzone były jesienią i dotyczyły przeprowadzenia akcji sadzenia drzew i krzewów, które dzięki swoim walorom wesprą lokalne ptaki i zapylaczy. Mowa tu o gatunkach takich jak czeremchy, głogi, kruszyny, jarzęby, kaliny, bezy, ulęgałki, itd - dodał miłośnik przyrody z Czechowic-Dziedzic.

Jak poinformował Siemaszko, oprócz akcji sadzenia drzew i krzewów, Lasy Państwowe zgodziły się również na wykonanie zastawek na płynącym przez Bażaniec cieku. - Zastawki mają na celu spiętrzenie wody, tym samym tworząc siedliska do rozrodu płazów. To bardzo istotne z przyrodniczego punku widzenia, ponieważ kiedyś w Bażańcu licznie występowała ropucha szara, gatunek płaza objęty ścisłą ochroną gatunkową. Mam nadzieję, że zarówno ropuchy jak i inne płazy wrócą do Bażańca - wyjaśnił czechowiczanin.

Lasy Państwowe zapewnią społecznikom sadzonki w ilości około 150 sztuk oraz drewno do budowy zastawek.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.