czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 19 października 2007
  • wyświetleń: 2177

Ile zarobią nowi posłowie i senatorzy?

Posłowie i senatorowie należą do wąskiej grupy najlepiej uposażonych osób w naszym kraju. Średnio zarabiają ponad 7 tysięcy netto. Są jednak spektakularne wyjątki.

Dochody posłów i senatorów zależą od tego, czy są posłami zawodowymi - czyli zrezygnowali z dotychczasowej pracy - czy też amatorami czyli, że pracują poza Sejmem. Wynagrodzenie posłów składa się z dwóch zasadniczych elementów - uposażenia zasadniczego i diety.

Poseł zawodowy, których w naszych regionie jest zdecydowana większość, zarabia miesięcznie 9 tysięcy złotych. Do tego otrzymuje dietę w wysokości 2245 złotych, z czego 2,1 tysiąca to kwota wolna od podatku. Do tego dochodzi jednorazowa wypłata tzw. trzynastej pensji, która jest równa wysokości wypłaty jednej pensji, bez diety. Poseł niezawodowy otrzymuje na rękę jedynie 2245 złotych. To jednak absolutne wyjątki.

Parlamentarzystom przysługują ponadto beneficja wynikające z pełnienia mandatu. Każdemu - prawo do bezpłatnego przejazdu publicznymi środkami lokomocji i darmowe loty na krajowych liniach lotniczych. Do niedawna skandalem był fakt, że większość posłów podróżujących na wewnętrznych liniach lotniczych, na koszt podatnika otrzymywała punkty, które w sumie uprawniały do jednego dowolnie wybranego lotu na trasie europejskiej. Dzięki wydatkom ponoszonym przez podatnika, część posłów mogła więc wyjechać na wakacje na Wyspy Kanaryjskie czy na Sardynię. Na szczęście, po interwencji mediów, zlikwidowano możliwość "ciułania" punktów za przeloty.

Posłowie i senatorowie mają też prawo do otrzymania każdego miesiąca prawie 10 tysięcy złotych na utrzymanie biura poselskiego. Jest to kwota wolna od podatku. W praktyce wielu z nich zatrudnia w swoich biurach pociotków. Dzięki temu walczą oni z bezrobociem, ale... wyłącznie we własnej rodzinie.

Biura wyposażone są też na koszt kancelarii Sejmu. Za meble oraz komputery płacimy my - podatnicy. To samo dotyczy połączeń z telefonów komórkowych oraz przejazdów samochodem. Oddzielne rozporządzenia przesądzają o tym, ile z kosztów rozmów telefonicznych oraz przejazdów samochodami odbywa się na koszt podatników. Rekordziści, w ciągu roku, potrafią "przegadać" przez łącza telefonii komórkowej 40 tysięcy złotych.

Kolejnym beneficjum wypełniania mandatu jest bezpłatne zakwaterowanie w Domu Poselskim, hotelu zlokalizowanym przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. Na jego standard wszyscy narzekają, ale prawda jest taka, że warunki mieszkaniowe są tam zdecydowanie lepsze,. jak w większości polskich blokowisk. Wielkim atutem mieszkania w hotelu poselskim jest posiadanie przez każdego z posłów i senatorów odbiornika telewizji przemysłowej. W praktyce, leżąc w łóżku, mogą śledzić oni obrady. Wstają z niego tylko wówczas, gdy zbliża się jakieś ważne głosowanie i potrzebna jest nadzwyczajna mobilizacja.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.