Wiadomości
- 29 marca 2022
- wyświetleń: 2620
Jaki dobrać ciśnienie oraz proporcje farby i rozcieńczalnika do malowania aerografem?
Materiał partnera:
Masz już swój wymarzony aerograf i chcesz jak najszybciej zacząć malować z jego pomocą swoje modele? Musisz więc opanować sztukę odpowiedniego przygotowywania farby tak, aby uniknąć różnych niepożądanych efektów. Niestety, nie ma jednego prostego przepisu, który byłby uniwersalny dla każdego rodzaju farby - mamy za to parę wskazówek, które pozwolą ci rozpoznać, co prawdopodobnie poszło nie tak.
Niskie ciśnienie i zbyt mało rozcieńczona farba
Takie zestawienie owocuje zbyt słabym rozpyleniem farby. Brak dostatecznego rozcieńczenia produktu powoduje jego dużą lepkość, a co za tym idzie, utrudnienie w odrywaniu się od siebie cząsteczek farby - właśnie dlatego są one duże i nie dają możliwości utworzenia gładkich przejść. Zjawisko to będzie najlepiej widoczne na obrzeżach plamy koloru. Tam, zamiast miękkich krawędzi, zobaczysz liczne, chaotycznie rozsiane kropeczki. Próba pokrycia modelu jednolitą taflą farby zaowocuje naniesieniem dość grubej warstwy, która da ci efekt "skórki pomarańczy" - zamiast błyszczącej plamy koloru uzyskasz chropowatą powierzchnię, która nie będzie w stanie ładnie odbijać światła.
Wysokie ciśnienie i zbyt mało rozcieńczona farba
Zwiększając o kilka barów ciśnienie w kompresorze, poprawisz rozpylanie się farby... ale nie zmieni to tego, że będzie ona bardzo lepka. Nakładany produkt będzie się powoli poziomował. Wysokie ciśnienie sprawi też, że cząsteczki farby będą znacznie szybciej wysychać, a co za tym idzie, mogą robić to jeszcze przed wypoziomowaniem się całej warstwy. Jaki będzie efekt takiej kombinacji? Otrzymasz tzw. odkurz - malowana powierzchnia po wyschnięciu będzie matowa, nawet jeśli do pojemnika aerografu wlałeś farbę o błyszczącym wykończeniu.
Niskie ciśnienie i mocno rozcieńczona farba
Takie połączenie jest dość bezpiecznym rozwiązaniem, jeśli chcesz osiągnąć półtransparentny efekt. Tu niestraszna będzie ci skórka pomarańczy lub inne nierówności. Niestety, takie połączenie nie da ci pełnego krycia - konieczne będzie nakładanie kilku warstw farby w odpowiednich odstępach czasu. Odradzamy ci próbę osiągnięcia pełnego krycia "za jednym zamachem" - w pakiecie dostaniesz bowiem nieestetyczne zacieki, a tego raczej wolisz uniknąć.
Wysokie ciśnienie i mocno rozcieńczona farba
Jeśli przesadzisz z rozcieńczalnikiem, lepkość farby może się zbytnio obniżyć, co w połączeniu z bardzo wysokim ciśnieniem ustawionym na kompresorze wywoła pojawienie się "pajączków". Co to takiego? Pajączki to rozwiewane podmuchem powietrza kropelki farby, które pojawiają się na krawędziach plam koloru i są niemożliwe do opanowania. Uwierz nam, że wolisz ich uniknąć.
Jak już wspominaliśmy - nie ma jednej stałej reguły, która sprawdzi się w przypadku wszystkich rodzajów farb. Możesz jednak spróbować zminimalizować ryzyko popełnienia takich błędów dzięki szukaniu złotego środka. Nie szalej za bardzo z ciśnieniem, ale też nie ustawiaj go na minimum - spróbuj zacząć od 1,5 bara i w razie potrzeby, odpowiednio je koryguj. Jeśli chodzi o rozcieńczanie farby, możesz założyć, że proporcja 1:1 da ci za mocno rozcieńczony produkt - bezpieczniej jest zacząć od 2 jednostek farby w połączeniu z 1 jednostką rozcieńczalnika. Jeśli przy takich proporcjach zauważysz któreś z opisanych wcześniej zjawisk - będziesz wiedział, co zmienić, aby osiągnąć pożądany efekt podczas malowania. Powodzenia!
Zobacz więcej na: www.mojehobby.pl