czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 30 marca 2022
  • wyświetleń: 2745

Oszust podał się za policjanta. Kobieta straciła 50 tysięcy złotych

Oszuści nie dają o sobie zapomnieć. Okres przedświąteczny to czas, kiedy stają się bardziej aktywni. Przestępcy wykorzystują najbardziej popularne, ale niestety wciąż skuteczne metody na wyłudzenie naszych oszczędności. Wczoraj ich ofiarą padła 65-letnia mieszkanka powiatu bielskiego.

Reklama

telefon, oszust, złodziej
Oszust podał się za policjanta. Kobieta straciła 50 tysięcy złotych · fot. KPP Pszczyna


Wczoraj rano 65-letniej mieszkanki jednej z miejscowości powiatu bielskiego zadzwonił oszust podający się za policjanta. Mężczyzna twierdził, że prowadzi śledztwo, a pieniądze na jej koncie są zagrożone kradzieżą i niezbędne jest przelanie ich na inny rachunek, wskazany przez rzekomego policjanta. Niestety kobieta dała się oszukać i przelała na konto przestępców ponad 50 tysięcy złotych.

- Podczas oszustwa przestępcy wykorzystali sztuczkę, aby się uwiarygodnić. Podczas rozmowy mężczyzna polecił, aby z klawiatury bez rozłączania połączenia telefonicznego z nim wybrała numer 997*. Kiedy to uczyniła, inny mężczyzna podający się za prokuratora potwierdził, że prowadzone jest śledztwo i polecił słuchać poleceń rzekomego policjanta. To też był oszust. Kiedy podczas rozmowy, bez rozłączania się wybierzemy inny numer, w rzeczywistości prowadzi się rozmowę z tym samym abonentem, a przestępcy tylko przekazują sobie aparat telefoniczny - informuje asp. szt. Roman Szybiak z KMP w Bielsku-Białej.

- Innymi wciąż wykorzystywanymi przez nich metodami są podawanie się za członka rodziny, który miał wypadek i pilnie potrzebuje dużej gotówki, albo podając się za pracownika banku, proszą o podanie danych do logowania albo proszą o zainstalowanie aplikacji, dzięki której przejmują kontrolę nad komputerem lub urządzeniem mobilnym. Mogą też chcieć wyłudzić dane tożsamości - dodaje przedstawiciel bielskich stróżów prawa.

Równie niebezpieczne są fałszywe wiadomości, rzekomo umożliwiające sfinalizowanie płatności transakcji na OLX, albo SMS-y i e-maile, łudząco przypominające wiadomości z banku, od kuriera lub sprzedawcy mediów. Po ich kliknięciu urządzenie jest instalowane złośliwe oprogramowanie, przy pomocy którego przestępcy „czyszczą” rachunek bankowy związany z danym urządzeniem mobilnym lub komputerem.

Policjanci apelują o ostrożność i przestrzegają przed tą popularną metodą działania oszustów. Poniżej kilka wskazówek od policjantów.

PAMIĘTAJ!
  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj policję.


- Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki! - podkreślają mundurowi.

Jak działają oszuści?
  • dzwonią bardzo często na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej,
  • rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki,
  • utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji,
  • kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

mp / czecho.pl

źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.