czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 1 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 6037

Drezyną rowerową nad Jezioro Goczałkowickie? Nowa atrakcja

Prima aprilis:

Drezyną rowerową ze stacji Czechowice-Dziedzice na brzeg Jeziora Goczałkowickiego? To możliwe. Jedna ze spółek kolejowych planuje stworzenie połączenia pomiędzy centrum miasta a Zabrzegiem. Inwestycja miałaby być gotowa do 2024 roku.

Reklama

Drezyną rowerową z Czechowic-Dziedzic do Zabrzega. Nowa atrakcja?
Drezyną rowerową nad Jezioro Goczałkowickie? Nowa atrakcja · fot. YouTube / Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe


Plany powstania tego typu połączenia to odpowiedź na duży ruch rowerów na zaporę Jeziora Goczałkowickiego i brak odpowiedniej infrastruktury w postaci ścieżek rowerowych do tego punktu naszej gminy. Jedna z części trasy jest już gotowa - to nowe tory, które powstały w ramach przebudowy czechowickiego węzła kolejowego. Druga część szlaku kolejowego zostanie wybudowana wzdłuż ulic Władysława Sikorskiego oraz Do Zapory. Stacja końcowa, wraz z małym terenem rekreacyjnym oraz mini-dworcem w stylu austriackim, powstanie tuż pod zaporą.

Znamy typy drezyn, którymi będą poruszać się rowerzyści lub kolarze-amatorzy. Zostaną przygotowane dwa typy pojazdów. Pierwszy z nich to klasyczna drezyna rowerowa, która z powodzeniem jest wykorzystywana między innymi w Bieszczadach (filmik poniżej). Drugim typem będzie drezyna, na której cykliści będą mogli umieszczać swoje rowery na specjalnie przygotowanym trenażerze. Ta drezyna posiadać będzie wspomaganie w postaci silnika elektrycznego.Nie są na razie znane całkowite koszty projektu. Wiadomo jedynie, że według planów jednej ze spółek kolejowych trasa ma być gotowa do marca 2024 roku. Otwarcie trasy będzie połączone z udostępnieniem wyremontowanego budynku dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach. Bilet na podróż drezyną rowerową ma być także tani ze względu na brak konieczności zakupu paliwa oraz energii elektrycznej. Co ciekawe, kolejarze planują także coroczny rajd drezynami, który wyłoniłby "Drezynowego mistrza koła".

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.