![[WIDEO, FOTO] To była uczta dla oczu. Za nami 2. Czechowicki Zlot Pojazdów Zabytkowych!](https://img.czecho.pl/ib/a24aa4ad6d295952dffa7ff1bdda3630/12/2023/09/2_czechowicki_zlot_pojazdow_zabytkowych_24_09_2023_772e.jpg)
Reklama
Wiadomości
- 2 kwietnia 2022
- wyświetleń: 4190
Nowy aparat ECMO w Szpitalu Wojewódzkim. To pomoc z ARS
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej otrzymał z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych nowy aparat ECMO CARDIOHELP (Getinge), pozwalający na użycie natleniania pozaustrojowego w warunkach szpitalnych oraz podczas przewożenia chorych. To drugie ECMO w Szpitalu Wojewódzkim. Pierwsze jednak z funkcją transportową.

Dr hab. n. med. Dariusz Maciejewski, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Wojewódzkiego podkreślił, że specjaliści, którymi kieruje w bielskiej placówce, wielokrotnie wykorzystywali ECMO w leczeniu zespołu ostrej niewydolności oddechowej o różnej etiologii (przyczynie).
- Należy pamiętać, że ECMO stanowi pewnego rodzaju protezę uszkodzonych płuc, ale jako urządzenie nie leczy, a jedynie daje czas na regeneracje płuc pod wpływem prowadzonej terapii. Ze względu na wysokie koszty oraz inwazyjność postępowania, ten typ leczenia jest podejmowany wobec wyczerpania innych możliwości leczenia i po rozważeniu ścisłych wskazań do takiego postępowania - powiedział Maciejewski.
Dariusz Maciejewski dodał, że pandemia COVID-19 pokazała, iż ECMO może mieć zastosowanie również w leczeniu skrajnych przypadków niewydolności oddechowej, wynikającej z gwałtownego przebiegu zakażenia koronawirusem. - "Kupowanie czasu" na terapię płuc jest zabiegiem kosztownym i trudnym do przeprowadzenia, chociaż liczba ośrodków które mają taką możliwość znacznie w związku z pandemią wzrosła. Według danych Ministerstwa Zdrowia z końca 2021 na terenie Polski było dostępne 127 jednostek ECMO w kilkunastu szpitalach - wyjaśnił lekarz.

Kierownik bielskiego Oddziału Intensywnej Terapii podkreślił, że u niektórych pacjentów terapię ECMO trzeba rozpocząć już podczas transportu sanitarnego. Takiej możliwości Szpital Wojewódzki do tej pory nie miał, ponieważ posiadana aparatura nie miała homologacji do takiego postępowania. - Zdarzające się podczas ostatniej fali COVID 19 przypadki niewydolności oddechowej w szpitalach Podbeskidzia, uświadomiły konieczność posiadania możliwości prowadzenia terapii w miejscu zaistnienia schorzenia i podczas transportu do Ośrodka ECMO - podkreślił Dariusz Maciejewski.
Kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii dodał, że nowe ECMO pozwala poważnie myśleć o utworzeniu w bielskiej placówce Ośrodka Terapii Pozaustrojowych. - Oprócz aparatury ECMO w jego skład wchodzić będą także urządzenia najnowszej generacji, wykorzystywane do terapii nerkozastępczej, plazmaferezy (pobieranie osocza krwi w celu oczyszczenia go z niepożądanych cząsteczek , czy albuminowej dializy, stosowanej w niewydolności wątroby - wyjaśnił Maciejewski. Wszystkie urządzenia Szpital Wojewódzki otrzymał z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Reklama
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
ZOBACZ TAKŻE

8 październikaBędzie można oddać krew. 3 akcje krwiodawstwa w październiku w naszej gminie

150 tysięcy złotych z budżetu gminy dla pszczyńskiego szpitala

[FOTO] Czechowickie pogotowie ma nową karetkę. To nowoczesny Mercedes

[FOTO] Krwiodawcy ochoczo dzielili się krwią. Udana akcja na placu Jana Pawła II

[FOTO] Ten oddział Szpitala Pediatrycznego to ważny punkt na medycznej mapie regionu
