Reklama

Wiadomości

  • 2 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 4190

Nowy aparat ECMO w Szpitalu Wojewódzkim. To pomoc z ARS

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej otrzymał z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych nowy aparat ECMO CARDIOHELP (Getinge), pozwalający na użycie natleniania pozaustrojowego w warunkach szpitalnych oraz podczas przewożenia chorych. To drugie ECMO w Szpitalu Wojewódzkim. Pierwsze jednak z funkcją transportową.

Nowy aparat ECMO w Szpitalu Wojewódzkim. To pomoc z ARS
Nowy aparat ECMO w Szpitalu Wojewódzkim. To pomoc z ARS · fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej


Dr hab. n. med. Dariusz Maciejewski, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Wojewódzkiego podkreślił, że specjaliści, którymi kieruje w bielskiej placówce, wielokrotnie wykorzystywali ECMO w leczeniu zespołu ostrej niewydolności oddechowej o różnej etiologii (przyczynie).

- Należy pamiętać, że ECMO stanowi pewnego rodzaju protezę uszkodzonych płuc, ale jako urządzenie nie leczy, a jedynie daje czas na regeneracje płuc pod wpływem prowadzonej terapii. Ze względu na wysokie koszty oraz inwazyjność postępowania, ten typ leczenia jest podejmowany wobec wyczerpania innych możliwości leczenia i po rozważeniu ścisłych wskazań do takiego postępowania - powiedział Maciejewski.

Dariusz Maciejewski dodał, że pandemia COVID-19 pokazała,  iż ECMO może mieć zastosowanie również w leczeniu skrajnych przypadków niewydolności oddechowej, wynikającej z gwałtownego przebiegu zakażenia koronawirusem. - "Kupowanie czasu" na terapię płuc jest zabiegiem kosztownym i trudnym do przeprowadzenia, chociaż liczba ośrodków które mają taką możliwość znacznie w związku z pandemią wzrosła. Według danych Ministerstwa Zdrowia z końca 2021 na terenie Polski było dostępne 127 jednostek ECMO w kilkunastu szpitalach - wyjaśnił lekarz.

Nowy aparat ECMO w Szpitalu Wojewódzkim. To pomoc z ARS
Nowy aparat ECMO w Szpitalu Wojewódzkim. To pomoc z ARS · fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej


Kierownik bielskiego Oddziału Intensywnej Terapii podkreślił, że u niektórych pacjentów terapię ECMO trzeba rozpocząć już podczas transportu sanitarnego. Takiej możliwości Szpital Wojewódzki do tej pory nie miał, ponieważ posiadana aparatura nie miała homologacji do takiego postępowania. - Zdarzające się podczas ostatniej fali COVID 19 przypadki niewydolności oddechowej w szpitalach Podbeskidzia, uświadomiły konieczność posiadania możliwości prowadzenia terapii w miejscu zaistnienia schorzenia i podczas transportu do Ośrodka ECMO - podkreślił Dariusz Maciejewski.

Kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii dodał, że nowe ECMO pozwala poważnie myśleć o utworzeniu w bielskiej placówce Ośrodka Terapii Pozaustrojowych. - Oprócz aparatury ECMO w jego skład wchodzić będą także urządzenia najnowszej generacji, wykorzystywane do terapii nerkozastępczej, plazmaferezy (pobieranie osocza krwi w celu oczyszczenia go z niepożądanych cząsteczek , czy albuminowej dializy, stosowanej w niewydolności wątroby - wyjaśnił Maciejewski. Wszystkie urządzenia Szpital Wojewódzki otrzymał z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

mp / czecho.pl

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.