Reklama

Wiadomości

  • 10 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 3100

Za nami powiatowe spotkanie twórców i animatorów kultury

Na Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej odbyło się tegoroczne spotkanie z twórcami i animatorami kultury powiatu bielskiego. Podczas wydarzenia starosta bielski Andrzej Płonka i przewodniczący Rady Powiatu Jan Borowski uhonorowali twórców i animatorów kultury.

Za nami powiatowe spotkanie twórców i animatorów kultury
Za nami powiatowe spotkanie twórców i animatorów kultury · fot. Powiat bielski


Spotkanie wzbogaciły dwie imponujące wystawy: niezwykle barwnych obrazów Floriana Kohuta i różnorodnych publikacji Juliusza Wątroby. Obie wystawy dodały temu wydarzeniu cennych wartości poznawczych, a nawet tajemniczości i magii sztuki, która stale zachwyca i podnosi na duchu.

Przed publicznością wystąpił zespół smyczkowy Beskid Quartet z repertuarem będącym swoistą podróżą muzyczną oraz urocza harfistka Marta Sandurska, której gra na rzadkim instrumencie wszystkich zachwyciła. Spotkanie prowadziła z niezwykłym wdziękiem i gracją Aneta Legierska.

Starosta bielski Andrzej Płonka witając gości nawiązał do bardzo trudnej sytuacji w Ukrainie i wcześniejszej pandemii. - Cieszę się tym bardziej, że spotykamy się po dwuletniej przerwie spowodowanej Covidem, a tych kontaktów interpersonalnych bardzo, ale to bardzo nam brakowało. Przecież kultura to kontakt z drugim człowiekiem, to relacje na linii twórca - odbiorca. Podczas pandemii siedząc w domach, jeszcze bardziej zdaliśmy sobie sprawę, jak ubogie byłoby nasze życie bez artystycznej twórczości. Jak uczy doświadczenie, kultura zawsze odczuwa kryzysy - powiedział samorządowiec.

Spotkanie twórców i animatorów kultury. Czechowiczanie wśród nagrodzonych
Spotkanie twórców i animatorów kultury. Czechowiczanie wśród nagrodzonych · fot. Powiat bielski


- Ale też to ona pomaga ludziom przetrwać najtrudniejsze chwile. Bo budując silne relacje między ludźmi, uczy odnajdywać w nich radość. Pandemia, podobnie jak klęski żywiołowe, może w skrajnych przypadkach bezpowrotnie zniszczyć także ekosystemy kultury. Pamiętamy że w czasach kryzysu czy recesji to kultura pierwsza jest do wygaszenia, a niestety jako ostatnia do wybudzenia. Jestem przekonany, że takie spotkanie jak to dzisiejsze pokazuje, że kultura w naszym powiecie jest już skutecznie wybudzona - dodał starosta Płonka.

Wyróżnienia twórców i animatorów kultury rozpoczęto od wręczenia przez wicewojewodę Jana Chrząszcza w asyście starosty bielskiego Andrzeja Płonki - Dyplomów Honorowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dyplomy otrzymali: Florian Kohut - (uznany artysta plastyk, malarz, który w tym roku obchodzi 55 lat pracy twórczej oraz 30-lecie działalności galerii autorskiej. Ma własny, rozpoznawalny przez kolekcjonerów styl- niektórzy mówią nawet o Kohutowskim realizmie magicznym). Juliusz Wątroba (w tym roku obchodzi 50 lat pracy twórczej, to uznany poeta, prozaik, satyryk, kabareciarz, członek kabaretu TON, założyciel i autor kabaretu FANaberie, autor 53 książek, kilku musicali, spektakli, programów kabaretowych, tekstów pieśni i piosenek, felietonów).

Na spotkaniu starosta bielski Andrzej Płonka i przewodniczący Rady Powiatu Jan Borowski uhonorowali twórców i animatorów kultury. Wśród nich znaleźli się także czechowiczanki:

  • Natalia Firlej - znakomita pianistka - kameralistka, kierownik muzyczny w Czechowickim Teatrze Muzycznym Movimento, współtwórczyni wielu spektakli, zasłużona dla rozwoju edukacji muzycznej w gminie Czechowice-Dziedzice.


  • Zuzanna Kłaptocz - wybitnie utalentowana śpiewaczka, od lat związana z Czechowickim Teatrem Muzycznym "Movimento", występuje w wielu koncertach, wyróżniona za działalność w dziedzinie twórczości artystycznej.


- Bez wątpienia kultura jest kluczem do otwierania naszej wyobraźni, dzięki niej stajemy się bogatsi w doznania. To właśnie wy tu dzisiaj obecni - twórcy i animatorzy kultury, pisarze, malarze, kompozytorzy, nauczyciele tańca, dokumentaliści lokalnej tradycji i folkloru, rękodzielnicy, prowadzący warsztaty artystyczne - tworząc różne dzieła i wydarzenia sprawiacie, że my - ich odbiorcy, zagonieni w codziennej często trudnej rzeczywistości, możemy się zatrzymać na chwilę wytchnienia i zadumy. Możemy przez chwilę poczuć się - tak po prostu - lepszymi, wiedząc, że kultura to budowanie wartości, dla których warto żyć - mówił do nagrodzonych starosta Andrzej Płonka.

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.