Reklama

Wiadomości

  • 16 kwietnia 2022
  • 18 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 2810

[FOTO] Ze starorzecza Jasienicy wydobyli 4660 kg odpadów

Grupa Czechowiczanie dla Przyrody podsumowała akcję sprzątania starorzecza rzeki Jasienica, która odbyła się 26 marca. W sumie w ciągu 6 godzin wydobyli oni 4660 kg odpadów, w tym 3220 kg odpadów komunalnych i 16 opon z ciągnika ważących w sumie w przybliżeniu ok. 1440 kg.

Ze starorzecza Jasienicy wydobyli 4660 kg odpadów - 26.03.2022 · fot. Mikołaj Siemaszko


- Ilość śmieci jakie znalazły się w tym miejscu przerosła najśmielsze oczekiwania nas wszystkich (90 dużych worków przekazanych przez BGO nie wystarczyło, aby zebrać wszystkie odpady - Magdalena i Daniel dokupili dodatkowe worki, za co bardzo im dziękuję). Śmieci zalegały tam w kilku warstwach. Po ściągnięciu pierwszej warstwy odpadów, która była przykryta liśćmi, odkrywaliśmy kolejne i kolejne śmieci. W pewnym momencie przyszły wątpliwości czy w 13 osób się z tym uporamy. Nie poddaliśmy się. Każdy dał z siebie 120% i udało nam się zebrać prawie wszystkie odpady - mówi Mikołaj Siemaszko z grupy Czechowiczanie dla Przyrody.

- No właśnie, prawie... Niestety po tej akcji pojawił się pewien niedosyt, ponieważ niewielka część odpadów wciąć zalega w starorzeczu - zabrakło nam czasu. Są to głównie jednorazowe pieluchy dziecięce, które przez kontakt z wodą znacznie zwiększyły swoją wagę - wypełniony nawet nie w połowie duży worek na śmieci potrafił ważyć ok. 50 kg... - dodaje czechowiczanin.

- Chciałbym tam wrócić i dokończyć to co zaczęliśmy, ponieważ nie lubię zostawiać rozpoczętych tematów, jednak okazuje się że w gminnej kasie już brakuje środków na likwidację dzikich wysypisk śmieci. Może znajdzie się jakiś sponsor chcący przekazać środki na usunięcie reszty odpadów ze starorzecza rzeki Jasienicy? Koszt odbioru 1 tony odpadów to ok. 1 000 zł - podsumowuje miłośnik przyrody z naszej gminy.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.