Wiadomości

  • 3 listopada 2022
  • wyświetleń: 531

Podatek do 26 lat. O czym warto wiedzieć?

Materiał partnera:

Zdobywanie pierwszego doświadczenia na rynku pracy to dla młodych ludzi niebywale stresująca sytuacja, w której to muszą wykazać, że są w stanie dorównać pracownikom z większym stażem i sprostać wymaganiom współczesnych pracodawców. Aby więc zmobilizować ich do działania, w 2019 roku rząd wprowadził program, dzięki któremu młodzi pracownicy mogą liczyć na większe zarobki, aż do ukończenia 26. roku życia. Co warto wiedzieć na ten temat?

praca,podatek


Czym jest podatek do 26. roku życia?Program "Bez PIT dla młodych" obowiązuje w Polsce od początku sierpnia 2019 roku. W ramach niego osoby, które pragną być aktywne zawodowo, a które jeszcze nie ukończyły 26. roku życia, zostają zwolnione z podatku. Dzięki tej uldze zarobki młodych pracowników ulegają zwiększeniu, przez co mogą oni zyskać nawet do kilku tysięcy złotych rocznie! Jeżeli więc dopiero rozpoczynasz swoją przygodę na rynku pracy i właśnie jesteś w trakcie poszukiwania najkorzystniejszej oferty na portalu Pracuj.pl, pamiętaj, że jako osoba młoda możesz skorzystać z PIT-u zero! Jakie warunki trzeba spełnić?

PIT zero - kto może z niego skorzystać?Podstawowym kryterium zwalniającym z obowiązku podatkowego, jest oczywiście wiek pracownika. Z ulgi może skorzystać każdy, kto otrzymuje wynagrodzenie, a nie ukończył 26. roku życia. Jego praca musi być jednak wykonywana na podstawie: stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, umowy zlecenia oraz praktyki absolwenckiej lub stażu. Warto pamiętać, że uldze tej nie podlega umowa o dzieło!

Na możliwość skorzystania z programu dla młodych wpływa ma także wysokość otrzymywanego wynagrodzenia - nie może ono bowiem przekraczać 85 528 zł w całym roku. Kwoty powyżej tejże wartości - czyli tak zwana nadwyżka - ulegają już opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Co daje pracownikowi podatek zerowy?PIT zerowy to swego rodzaju ukłon w stronę młodych pracowników. To także sposób na zachęcenie ich do podejmowania różnorodnych aktywności zawodowych. W zamian za pracę otrzymują oni bowiem szansę na większe zarobki, co jest niezwykle cenne w przypadku pierwszej pracy. Wielu osobom zwolnienie z podatku daje szansę na usamodzielnienie się, co szczególnie docenią osoby, które wchodzą na rynek pracy po zakończeniu edukacji i pragną rozpocząć życie na własny rachunek.