Reklama

Wiadomości

  • 22 kwietnia 2022
  • 24 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 10711

Co dalej z połączeniami z Czechowic-Dziedzic do Krakowa?

Trwa przebudowa linii kolejowej nr 93 na odcinku od Czechowic-Dziedzic do Oświęcimia oraz dalej - do Trzebini. Obecnie prowadzone prace spowodowały mocne ograniczenie oferty przewoźników kolejowych, w tym na bardzo popularnej niegdyś trasie z naszego miasta do Krakowa. O to, czy w najbliższej przyszłości jest szansa na zwiększenie połączeń do stolicy województwa małopolskiego zapytaliśmy w spółce PKP PLK.

Przebudowa linii kolejowej nr 93 - 23.02.2022
Przebudowa linii kolejowej nr 93 - 23.02.2022 · fot. mp / czecho.pl


Inwestycje PLK na trasie Trzebinia - Oświęcim- Czechowice-Dziedzice wchodzą w skład projektu za ponad 800 mln zł netto pod nazwą "Prace na linii kolejowej nr 93 Trzebinia - Zebrzydowice". Dofinansowanie unijne wynosi ponad 686 mln zł netto. Zakończenie całej inwestycji planowane jest w IV kwartale 2023 roku, z kolei pociągi będą mogły jechać po dwóch zmodernizowanych, nowych torach w czwartym kwartale 2022 roku. Do tej pory wybudowano m.in. nowe tory oraz sieć trakcyjną, a także nowe perony w Kaniowie i Dankowicach.

Obecnie, ze względu na prowadzoną inwestycję, oferta przewoźników kolejowych obsługujących połączenia pasażerskie z Czechowic-Dziedzic do Oświęcimia i Krakowa - PolRegio oraz PKP Intercity - są mocno ograniczone. Pierwszy z przewoźników obsługuje bezpośrednie kursy w piątki i niedziele, a PKP Intercity całkowicie zrezygnowało z połączeń z Pragi do Krakowa, które przejeżdżały przez nasze miasto. Z tego powodu wielu mieszkańców miasta i gminy obecnie korzysta przede wszystkim z połączeń autobusowych do grodu Kraka.

Czy w najbliższej przyszłości jest szansa na zwiększenie liczby połączeń z Czechowic-Dziedzic do Oświęcimia i Krakowa? Zapytaliśmy o to w spółce PKP PLK. - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A udostępniają trasy kolejowe i konstruują rozkład jazdy zgodnie z zamówieniem przewoźników. Ilość połączeń w rozkładzie jazdy po zakończeniu modernizacji na trasie z Czechowic-Dziedzic do Oświęcimia, będzie zależna od zapotrzebowania organizatorów przewozów i wniosków składanych przez przewoźników. Obecnie PLK rozpoczynają prace przy konstrukcji rozkładu jazdy 2022/2023, która zakończy się we wrześniu - powiedziała portalowi czecho.pl Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK.

Warto dodać, że połączenia kolejowe z Czechowic-Dziedzic do Oświęcimia przywrócono 18 marca 2019 roku, o czym portal czecho.pl pisał w tym artykule. Wtedy w jednym ze składów spółki PolRegio odbyła się konferencja prasowa z udziałem ówczesnej wicepremier Beatą Szydło i ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem.

szydło
Konferencja prasowa w pociągu PolRegio - 18.03.2019 · fot. Twitter @BeataSzydlo

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.