Reklama

Wiadomości

  • 29 kwietnia 2022
  • 9 maja 2022
  • wyświetleń: 31565

[WIDEO, FOTO] Piknik teatralny na otwarcie nowego parku

W niedzielę, 8 maja odbyło się uroczyste otwarcie nowego Parku Świętej Barbary, który powstał pomiędzy ulicami Królowej Jadwigi i Rumana w Czechowicach-Dziedzicach. Na zorganizowanym z tej okazji pikniku teatralnym bawiło się kilkuset mieszkańców osiedla Barbara i okolicy.

Piknik teatralny na otwarcie nowego czechowickiego parku - 8.05.2022 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Atrakcją niedzielnej imprezy był występ z udziałem aktorów Krakowskiego Teatru Ulicznego "Scena Kalejdoskop". Po jego zakończeniu miało miejsce symboliczne uruchomienie fontanny pływającej na stawie znajdującym się w centralnym punkcie parku. Do końcowego odliczania przed włączaniem fontanny burmistrz Marian Błachut zaprosił najmłodszych uczestników pikniku. Następnie rozpoczął się program animacyjny "Kolorowy Cyrk", podczas którego aktorzy zaprosili do wspólnej zabawy dzieci.

Niedzielnej imprezie w Parku Świętej Barbary towarzyszył kiermasz charytatywny, w czasie którego zbierano środki na leczenie i rehabilitację dwójki ciężko chorych dzieci, mieszkańców Gminy Czechowice-Dziedzice.Na sesji Rady Miejskiej w dniu 28 kwietnia przyjęta została uchwała nadająca nowo powstałemu parkowi nazwę: Park Świętej Barbary. Uchwałę przyjęto jednogłośnie.

Teren rekreacyjno-wypoczynkowy przy ulicy Królowej Jadwigi w Czechowicach-Dziedzicach to zadanie zrealizowane w ramach projektu pn. "Podniesienie jakości życia mieszkańców poprzez rozwój terenów zielonych w Gminie Czechowice-Dziedzice", który obok budowy parku na osiedlu Barbara, dotyczy również zagospodarowania terenów rekreacyjnych w Szwajcarskiej Dolinie, wokół Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Na realizację projektu gmina zyskała dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w wysokości ponad 7 milionów złotych. Około 2,3 miliony z tej kwoty wsparły budowę opisywanego tu mniejszego z parków, którego koszty realizacji - park był gotowy na przełomie roku - zamknęły się kwotą około 4,3 miliona złotych.

Park świętej Barbary w Czechowicach-Dziedzicach · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Teren rekreacyjno-wypoczynkowy przy ulicy Królowej Jadwigi to inwestycja parkowa o powierzchni około półtora hektara, której koncepcję Urząd Miejski przygotował już w 2017 roku. Przylegający do osiedla mieszkaniowego teren to miejsce idealne do wypoczynku i rekreacji dla całych rodzin. W jego skład wchodzą m.in. staw z pomostem i pływającą fontanną (demontowaną na zimę), place rekreacyjne, alejki i ścieżki - umożliwiające spacery i jazdę na rolkach, drzewa i zieleń niska oraz liczne elementy małej architektury. Ponadto, na terenie parku wybudowano dwa place zabaw - jeden dla dzieci młodszych, a drugi dla starszych oraz trzeci - uliczny park treningowy. Pojawiła się też górka z punktem widokowym.

Wszystkie te obiekty są ogólnodostępne, a urządzenia, które na nich zainstalowane, wybrano po konsultacjach z mieszkańcami. Na terenie parku wygospodarowano również przestrzeń umożliwiającą organizację niewielkich imprez, z dwoma stopniami po dwóch stronach, mogącymi spełniać rolę mini-widowni.

mp / czecho.pl

źródło: www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.