Wiadomości

  • 29 kwietnia 2022
  • 24 maja 2022
  • wyświetleń: 18104

Ambitne plany dla centrum miasta. UM czeka na sugestie

Nowoczesna przestrzeń publiczna w otoczeniu zieleni, z ofertą z zakresu szeroko rozumianej rekreacji, kultury i sportu oraz usług dla mieszkańców, z powierzchnią na wynajem dla biznesu, ma w przyszłości powstać na terenie, którego zakup od Walcowni Metali "Dziedzice" rozważa gmina Czechowice-Dziedzice. Mowa o blisko 5,5 hektarowym terenie przylegającym do stacji PKP, na którym znajdują się zabytkowe hale produkcyjne. Na sugestie mieszkańców o tym, co powinno znaleźć się w tym miejscu, Urząd Miejski czeka do 31 maja.

Ambitne plany dla centrum miasta. UM czeka na sugestie
Ambitne plany dla centrum miasta. UM czeka na sugestie · fot. UM Czechowice-Dziedzice


- Ze względu na lokalizację terenu wstępne plany zakładają utworzenie tam również centrum przesiadkowego, z tak potrzebnymi w ścisłym centrum miasta miejscami parkingowymi oraz wyeksponowanie historycznego, przemysłowego dziedzictwa tego miejsca. Chcemy jednak, aby w dyskusji nad konkretnymi pomysłami na zagospodarowanie tego terenu wzięli udział mieszkańcy Czechowic-Dziedzic, tak aby kierunki przyszłych prac koncepcyjnych i projektowych zostały wyznaczone przez potrzeby lokalnej społeczności - informuje czechowicki Urząd Miejski.

- Ideą przedsięwzięcia, polegającego na przejęciu tego historycznie przemysłowego terenu przez gminę oraz jego zagospodarowaniu w sposób jak najlepiej odpowiadający oczekiwaniom mieszkańców, jest zablokowanie niekontrolowanego rozwoju funkcji produkcyjnych, czy logistycznych, na obszarze znajdującym się w ścisłym centrum naszego miasta. Do takiej sytuacji mogłoby z dużym prawdopodobieństwem dojść, gdyby wystawiony przez Walcownię na sprzedaż teren, zlokalizowany pomiędzy ulicami: Traugutta, Hutniczą, Kochanowskiego i Narutowicza, został kupiony przez inwestorów komercyjnych - twierdzi magistrat.- Intencją gminy jest tymczasem zagospodarowanie tego obszaru w sposób zgodny z potrzebami nowoczesnej miejskiej społeczności, a zarazem w sposób spójny z możliwościami jakie niesie ze sobą trwająca modernizacja stacji kolejowej - powstanie przejścia tunelowego między ulicami Hutniczą i Kolejową oraz przyszła rewitalizacja budynku dworca kolejowego - dodaje samorząd.

Zagospodarowanie całego obszaru i adaptację zabytkowych hal produkcyjnych o powierzchni przeszło 10 tysięcy metrów kwadratowych, z zastosowaniem nowoczesnych, odnawialnych źródeł ciepła i energii, które w zamyśle mają zapewnić samowystarczalność energetyczną całego kompleksu, gmina Czechowice-Dziedzice zamierza zrealizować z wykorzystaniem środków z Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji, czyli środków Unii Europejskiej.

- Chcemy przy tym, aby koncepcja zagospodarowania terenu powstała w ramach konkursu architektonicznego. Dane potrzebne do ogłoszenia konkursu, w postaci konkretnych pomysłów na zagospodarowanie tego terenu i oczekiwań wobec jego przyszłych funkcji, chcemy pozyskać wsłuchując się w głos mieszkańców - podkreśla Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, który zwrócił się do mieszkańców Czechowic-Dziedzic z zapytaniem o to, co według ich zdaniem powinno powstać na opisanym terenie. - Na odpowiedzi w dowolnej formie opisowej oczekujemy do końca maja bieżącego roku. Należy je wysyłać drogą elektroniczną, na adres e-mail: portal@um.czechowice-dziedzice.pl. Do dyskusji nad tak ważnym dla przyszłości miasta zagadnieniem zapraszamy wszystkich mieszkańców Czechowic-Dziedzic! - podsumowuje UM.

Ambitne plany samorządu dla centrum miasta. Są konsultacje
Ambitne plany samorządu dla centrum miasta · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Na zdjęciu omawiany teren zaznaczony kolorem czerwonym:
  • powierzchnia terenu ok. 54 141 m2
  • powierzchnia zabudowy istniejących budynków 10 332 m2
  • powierzchnia terenu niezabudowana 43 809 m2

mp / czecho.pl

źródło: www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.