czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 30 października 2007
  • wyświetleń: 2533

Wierni zostali policzeni

Dokładne wyniki niedzielnego liczenia wiernych będą znane dopiero w grudniu. – Ale nie należy spodziewać się jakichś radykalnych zmian w stosunku do lat poprzednich – wyjaśnia ks. Eugeniusz Burzyk z kurii bielsko-żywieckiej.

W niedzielę ministranci, kościelni, a czasami także księża, po każdej mszy świętej stali w drzwiach kościoła i liczyli wychodzących wiernych.

– Odkąd sięgam pamięcią przeprowadzamy taką akcję we wszystkich parafiach raz do roku – wyjaśnia ks. Burzyk.

Wierni bez specjalnego powiadomienia, najczęściej nawet nie wiedzą, że trwa liczenie.
– Liczą wiernych? Myślałem, że ministrant stoi z prasą katolicką, jak zazwyczaj ma to miejsce po niedzielnej mszy świętej – powiedział nam mężczyzna wychodzący z mszy w kościele św. Józefa na Złotych Łanach.

Jak mówi ks. Burzyk, teraz parafie mają czas do grudnia, aby przesłać dane do kurii, stąd następnie trafią do instytutów statystyki kościelnej, jakie istnieją przy uczelniach katolickich. Dane posłużą do analiz.

– Najistotniejsza jest obserwacja tendencji – wyjaśnia ks. Burzyk. - Jeżeli widać, że ludzie nagle przestają chodzić do kościoła, to znak, że należy zmienić coś w pracy duszpasterskiej. W ostatnich jednak latach w polskim Kościele trudno zauważyć jakieś radykalne zmiany ilościowe. Można nawet zauważyć lekką tendencję wzrostową – dodaje duchowny.

Dane pochodzą z różnych źródeł, nie tylko z akcji liczenia. Przygotowano je z myślą o tym, aby obraz Kościoła był jak najpełniejszy. Toteż ubiegłoroczną liczbę 720 500 wszystkich katolików diecezji bielsko-żywieckiej uzyskano z sumowania wszystkich osób, jakie przyjęły księdza podczas dorocznej kolędy w 204 parafiach. Z kolei 576 400, to liczba katolików tzw. zobowiązanych, a więc powyżej 7. roku życia, którzy zgodnie z przepisami kościelnymi powinni uczestniczyć w coniedzielnej mszy świętej.

I to w porównaniu do tej liczby oblicza się odsetek osób uczestniczących w mszach świętych, uzyskany podczas akcji liczenia wiernych. W ubiegłym roku wynosiła ona 290 tys., a więc 50,3 proc. tych, którzy deklarując się jako katolicy powinni uczestniczyć w niedzielnym nabożeństwie.

Z danych uzyskanych podczas liczenia wynika, że tylko 42 proc. uczestników mszy stanowią mężczyźni. Kobiety jeszcze bardziej dominują wśród tych wiernych, którzy przystąpili do komunii świętej: na 99 tys. osób (34 proc. wszystkich obecnych w kościołach) 70 proc. to kobiety.

super-nowa.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.