Wiadomości

  • 6 maja 2022
  • wyświetleń: 774

Miejscowości, które warto odwiedzić, wybierając się nad morze

Materiał partnera:

Kochasz polskie morze i wybierasz się tam już któryś raz z rzędu? A może jedziecie z rodziną na Pomorze po raz pierwszy? W obu przypadkach w planie podróży warto uwzględnić wizytę w Kościerzynie. To małe miasto oddalone od Gdańska niecałą godzinę jazdy samochodem. Co zatem warto zobaczyć w Kościerzynie?

Whitpress


Kościerzyna - rys historycznyMiasto to położone jest na Pojezierzu Kaszubskim. Jego początki datuje się na koniec XIII wieku. Początkowo była to osada położona przy grodzie obronnym. Obecnie Kościerzyna, ze względu na położenie w samym sercu Kaszub, jest popularnym miejscem turystycznym. Jakie atrakcje w Kościerzynie czekają na zwiedzających?

Muzeum Kolejnictwa w KościerzynieObowiązkowym punktem zwiedzania Kościerzyny jest Muzeum Kolejnictwa. To skansen z największą ekspozycją pojazdów kolejowych na Pomorzu. Znajdują się tam m.in.: parowozy i wagony motorowe. Eksponaty zachwycą nie tylko chłopców i fanów motoryzacji - Muzeum Kolejnictwa cieszy się popularnością również wśród osób, które nie interesują się na co dzień kolejami.

Muzeum Akordeonu w KościerzynieMuzeum Akordeonu w Kościerzynie to oddział Muzeum Ziemi Kościerskiej. Na zwiedzających czeka około 120 instrumentów - w tym bogaty zbiór akordeonów. Do Muzeum Akordeonu warto zabrać szczególnie dzieci z zacięciem muzycznym - być może znajdą tam inspirację do rozwoju swoich umiejętności.

Wzgórze Księżniczki Gertrudy w KościerzynieWzgórze Księżniczki Gertrudy to pagórek znajdujący się w centrum Kościerzyny. To malownicze miejsce - szczególnie w słoneczną pogodę.

Pomnik Remusa na Rynku w KościerzynieRemus to główny bohater legendy o wędrownym kaszubskim handlarzu. Jego losy opisał Aleksander Majkowski w epopei "Życie i przygody Remusa". Pomnik Remusa stoi na Rynku w Kościerzynie.

Kaszubskie jeziora niedaleko KościerzynyKościerzyna położona jest w otoczeniu malowniczych jezior. Na szczególną uwagę zasługuje Jezioro Wdzydze nazywane kaszubskim morzem. W jego skład wchodzi 5 jezior, które się ze sobą łączą: Wdzydze, Gołuń, Radolne, Jelenie, Słupinko. Jeziora te łączą się w tzw. wielki krzyż.

Kaszubskie jeziora to gratka dla fanów sportów wodnych (takich jak: kajaki, rowerki wodne, żagle), ale nie tylko. Z uroków jezior skorzystają także najmłodsi, którzy mogą brodzić w wodzie przy brzegu (koniecznie pod nadzorem rodzica!) czy budować zamki z piasku. Najlepszym wyborem dla rodzin z dziećmi będą oczywiście plaże strzeżone, których na szczęście w okolicach Kościerzyny nie brakuje.

Kościerzyna to piękne miasto położone w otoczeniu jezior i lasów. Warto odwiedzić ją podczas wycieczki rowerowej po Kaszubach, po drodze nad jezioro, a nawet przyjechać specjalnie z Trójmiasta. Z pewnością nie rozczaruje odwiedzających, a ugości dobrą kuchnią, urodzajem muzeów i - miejmy nadzieję - słoneczną pogodą!

Listę atrakcji do zobaczenia w Kościerzynie znajdziesz na https://pomorskie.travel/artykuly/koscierzyna-serce-kaszub/