Wiadomości

  • 9 maja 2022
  • wyświetleń: 5634

[FOTO] Diecezja bielsko-żywiecka ma sześciu nowych diakonów

W niedzielę, 7 maja w sanktuarium św. abp. Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach biskup Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, udzielił święceń diakonatu sześciu alumnom krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Święcenia diakonatu w sanktuarium św. abp. Józefa Bilczewskiego - 8.05.2022 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Po raz drugi w historii sakrament święceń odbył się w wilamowickiej świątyni pw. Trójcy Przenajświętszej. Wybrano ją ze względu na trwający Rok Jubileuszowy przed setną rocznicą śmierci byłego metropolity lwowskiego i najsłynniejszego mieszkańca Wilamowic - abp. Bilczewskiego.

Święcenia odbyły się poprzez nałożenie rąk biskupa i modlitwę. Wcześniej kandydaci na diakonów złożyli przyrzeczenia celibatu oraz posłuszeństwa biskupowi. Zobowiązali się także do codziennej modlitwy brewiarzowej. Diakoni otrzymali stułę diakońską oraz dalmatykę. Na znak posłania do głoszenia Dobrej Nowiny ordynariusz podał kandydatom do kapłaństwa księgę słowa Bożego oraz przekazał pocałunek pokoju.

Do święceń diakonatu alumni przygotowywali się bezpośrednio przez uczestnictwo w tygodniowych rekolekcjach. Nowo wyświęceni diakoni podejmą w ciągu najbliższego roku posługę w parafiach swojej diecezji i równocześnie rozpoczną ostatni okres formacji, przygotowujący ich do święceń kapłańskich.

Klerycy, którzy przystąpili sobotę do święceń diakonatu, rozpoczęli formację w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym w 2017 roku. Przygotowania do święceń trwały 5 lat i były wypełnione modlitwą i studiami na UPJPII w Krakowie oraz licznymi praktykami duszpasterskimi. Od czwartego roku odpowiedzialnym za rocznik został wicerektor seminarium ks. Sławomir Kołata. Ojcem duchownym był ks. Bogusław Kastelik.

Patronem rocznika są błogosławieni Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski - franciszkańscy męczennicy, którzy zginęli za wiarę 9 sierpnia 1991 roku w Pariacoto z rąk przedstawicieli terrorystycznego ugrupowania "Świetlisty Szlak".

Diakonami zostali:
  • Michał Juraszczyk z parafii Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach
  • Krzysztof Kawik z parafii św. Jana Chrzciciela w Brennej
  • Mateusz Kuryło z parafii MB Fatimskiej w Bielsku-Białej -Obszarach
  • Bartłomiej Pluta z parafii św. Marcina w Lesznej Górnej
  • Adam Płonka z parafii św. Macieja w Bielanach
  • Szymon Trzepaczka z parafii św. Stanisława BM w Andrychowie.

mp / czecho.pl

źródło: www.diecezja.bielsko.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.