Wiadomości

  • 9 maja 2022
  • wyświetleń: 648

Gatunki literackie, które warto czytać

Materiał partnera:

Czytanie książek jest dla ich miłośników niesamowicie relaksujące, pozwala obniżyć stres w znacznie większym stopniu, niż inne czynności, które wykonujemy dla przyjemności, takie jak słuchanie muzyki, czy spacery na świeżym powietrzy, nic więc dziwnego, że tak wiele osób zagłębia się w lekturę, gdy czują się przytłoczeni natłokiem obowiązków dnia codziennego. Ma ono niesamowicie wiele zalet, takich jak między innymi to, że pozwala wzbogacić zasób słownictwa, rozwija pod względem twórczym, nie tylko wspomagając wyobraźnię, ale również techniczne umiejętności pisarskie stają się dużo bardziej dopracowane. Oprócz tego świetnio wspomaga koncentrację, gdyż czytanie zmusza nas do skupiania się przez dłuższy czas, tym samym świetnie ją ćwicząc, a dodatkowo poprawia pamięć, przez mus do zapamiętywania wielu informacji fabularnych, czy charakterystyki postaci. Jakie gatunki literackie są najbardziej warte tego, aby się z nimi zaznajomić? Które z nich znajdziesz na półce każdej biblioteki, a których będziesz musiał szukać w katalogu księgarni online?

Silesia


Coś dla pasjonatów językaOczywistym jest, że pod tym względem, każdy gatunek w pewien sposób Cię rozwinie, oczywiście warto czytać wszelkie teksty, jednakże jest tutaj jeden, który zdecydowanie wysuwa się na prowadzenie. Jest nim oczywiście poezja, po którą sięgają zazwyczaj osoby, dla których literatura jest w głównym kręgu zainteresowań. Czytelników wierszy jest znacznie mniej, niżeli tych, którzy lubują się w innych gatunkach. Dla kogoś, kto fascynuje się jednak językiem, poezja będzie idealnym wyborem, gdyż stawia ona na pierwszym planie właśnie język, pojawia się tam wiele nowych słów, neologizmów, tworzonych specjalnie na potrzebę wiersza. Jest ona doskonała zarówno dla dzieci, gdyż jest wiele wierszy przeznaczonych specjalnie dla nich, jak i dla ludzi dorosłych, choć znacznie bardziej skomplikowana, można odnaleźć w niej piękno i znaczenia, których nie znajdzie się w żadnych innych tekstach.

Strefa intelektualnaJak już zostało to wspomniane, książki w znacznym stopniu rozwijają strukturę mózgu. Czytanie ich ułatwia przyswajanie faktów, a dobierając odpowiedni gatunek, znacząco można rozwinąć swoje horyzonty myślowe. Szczególnie dobrze sprawdzą się tutaj reportaże, dzięki którym zdobędzie się dużą wiedzę, na temat otaczającego nas świata, wszelkich wydarzeń, które miały miejsce. Dodatkowo, dobrym pomysłem jest czytanie książek kryminalnych, gdyż pozwala to rozwinąć myślenie logiczne. Wcielając się w detektywa, obserwujemy wszelkie szczegóły, które mają miejsce, aby rozwikłać fabularną zagadkę, pozwala to nam nauczyć się wyciągania wniosków, a także unikać omijania szczegółów, które mogą mieć znaczenie w całej historii.

RozrywkaChcąc sięgnąć po książki w formie czysto rozrywkowej, najczęściej wybiera się te popularnonaukowe, dzięki którym nie dość, że można poszerzyć swoją wiedzę, to stanowią niesamowitą zabawę dla czytelnika. Dodatkowo gatunek psychologiczny łączy przyjemne z pożytecznym, uczy człowieka wczuwania się w czyjeś stany emocjonalne, czyli tak zwanej empatii. Warto wyróżnić też gatunki takie jak romanse, które sprzedawane są niemalże wszędzie i cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem, fantastyka i science fiction, pozwalające oderwać się od dnia codziennego, zagłębienia się w inny świat, a przede wszystkim uczące korzystania ze swojej wyobraźni, a także biografie, autobiografie i wspomnienia, przedstawiające czyjeś życie, opierają się one na faktach, a te wspierane są wieloma źródłami, tym samym różniąc się od fikcji historycznej, również lubianej przez osoby sięgające po książki.