czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 12 maja 2022
  • wyświetleń: 4576

Szpital Wojewódzki będzie miał operacyjną salę hybrydową

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej jeszcze w tym roku przystąpi do urządzenia pierwszej, operacyjnej sali hybrydowej. Koszt inwestycji to ponad 5,25 mln złotych. Samorząd Województwa Śląskiego przekaże na ten cel 5,2 mln złotych.

Reklama

szpital wojewódzki
fot. bielsko.info


Blok operacyjny Szpitala Wojewódzkiego to sześć sal. Jedna z nich, na której odbywały się operacje z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej, zamieniona zostanie w hybrydową. Inwestycja powinna być gotowa do końca roku.

Ponad 5 mln złotych dotacji z samorządu województwa przeznaczone zostanie nie tylko na prace budowlane i instalacyjne, niezbędne do przystosowania obecnej sali operacyjnej do nowej funkcji. W ramach tej kwoty kupiony zostanie angiograf, służący m.in. do obrazowania wnętrza naczyń krwionośnych i organów ciała, wraz ze stołem operacyjnym oraz aparatem USG. Zainstalowana będzie także stacja robocza z monitorem, ruchoma kolumna anestezjologiczna i lampy operacyjne.

Łukasz Matlakiewicz, z-ca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Szpitala Wojewódzkiego wyjaśnił, że sala hybrydowa umożliwi wykonywanie większej liczby różnych, skomplikowanych operacji chirurgicznych. - W przypadku zwykłej sali operacyjnej urządzenia do obrazowania np: aparat RTG znajdują się w osobnych pomieszczeniach poza blokiem operacyjnym. Natomiast na sali hybrydowej są częścią jej wyposażenia. To znacznie przyspiesza diagnostykę, skracając jednocześnie czas operacji - powiedział dyrektor Matlakiewicz. Dodał, że montaż urządzeń do wykonywania badań wewnątrznaczyniowych umożliwi wykonywanie zabiegów na tętnicach i żyłach w sposób małoinwazyjny.

Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej obsługuje pacjentów z powiatów bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego. Rocznie leczonych jest tu około 1700 osób.

Specjaliści z bielskiego oddziału w ciągu roku wykonują blisko 1500 specjalistycznych operacji chirurgicznych tętnic i żył oraz zabiegów wewnątrznaczyniowych do których należą m.in. wszczepianie bypassów aortalno-udowych, stentowanie tętnic szyjnych, operacje tętniaków aorty, a także urazów naczyniowych.

mp / czecho.pl

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.