Wiadomości

  • 11 maja 2022
  • wyświetleń: 629

Jakich mieszkań szukają Polacy?

Materiał partnera:

Rynek nieruchomości nieustannie się zmienia i trudno temu zaprzeczyć. Oczywiście nie bez znaczenia jest w tym przypadku sytuacja gospodarcza kraju, która oddziałuje chociażby na możliwość dostania kredytu oraz na jego wysokość. Jednak nie jest to jedyny czynnik oddziałujący na to, jakie mieszkania w danym momencie jest największy popyt. A swego rodzaju trendy w tym zakresie zmieniają się naprawdę często. W ostatnim czasie bardzo duży wpływ na to, jakie nieruchomości wybieramy najchętniej ma sytuacja na świecie związana z pandemią. Jak wskazują agencje nieruchomości, znacznie chętniej wybieramy lokale posiadające własne ogródki oraz, co ciekawe, znajdujące się nie w centrach, a na obrzeżach miast. Widoczną tendencją jest również umieszczanie coraz większej ilości pokoi na coraz mniejszej powierzchni już nie tylko w przypadku mieszkań inwestycyjnych.

Silesia


Nie tylko w centrumPrzez wiele lat Polacy szukali przede wszystkim mieszkań znajdujących się w samych sercach miast. Nie powinno to dziwić, w końcu to właśnie tam znajduje się większość siedzib dużych przedsiębiorstw, a także rozbudowana infrastruktura. Co więcej, to właśnie centralne dzielnice są najlepiej skomunikowane, więc dojazd w każde miejsce jest niezwykle szybki i wygodny. Co zatem zmieniło dotychczasowe upodobania? Agencje nieruchomości nie mają najmniejszych wątpliwości, że była to pandemia i jej skutki. Większość osób z pracy w biurach przeniosła się do swoich domowych biurek, co dla wielu pozostanie codziennością również po zdjęciu obostrzeń. Dlatego też wiele osób zdecydowała się przenieść na znacznie spokojniejsze obrzeża miast. Mieszkania tam niejednokrotnie są nie tylko tańsze, ale również mają większe powierzchnie oraz znajdują się w zielonych okolicach.

Ogródki na wyłącznośćZdecydowanie przenoszenie się poza centra miast nie jest jedyny piętnem, jakie pandemia odcisnęła na rynek nieruchomości oraz upodobania Polaków co do mieszkań. Kolejnym z nich są ogródki, które okazują się być coraz bardziej pożądanym elementem mieszkań. Jest to zresztą całkowicie zrozumiałe, ponieważ to właśnie one stały się najlepszym z możliwych miejsc do wypoczynku na świeżym powietrzu. Stanowią doskonałą alternatywę dla parków miejskich, gdzie niejednokrotnie jest wiele ludzi i w wyniku tego brakuje tak potrzebnego spokoju. To nie jest natomiast jedyna zaleta, jak podkreślają agencje nieruchomości, ponieważ ogródki stwarzają przestrzeń do rozwijania swoich pasji. Mogą być miejscem do uprawiania sportu, chociażby badmintona czy yogi, ale również uprawiania ogrodu. Nie należy zapominać także o możliwości robienia grilla, co jest zabronione na balkonach.

Mała powierzchnia, wiele pokoiW miastach wolnej przestrzeni jest coraz mniej, co można zauważyć również w przypadku chęci zakupu mieszkania. Jest to widoczne zarówno w przypadku miejsc parkingowych, których jest naprawdę niewiele, jak i w wielkości samych nieruchomości. Jak zauważają pracownicy agencji nieruchomości, stają się one coraz mniejsze, co dotyczy praktycznie każdego rodzaju mieszkań. Na rynku znajdują się zarówno mikrokawalerki wielkości dosłownie kilkunastu metrów kwadratowych, jak i te trzypokojowe na powierzchni mniejszej niż 50 metrów kwadratowych. Zresztą to właśnie te nieruchomości, które na niewielkiej przestrzeni mają wiele pomieszczeń, są chętnie wybierane przez Polaków i t nie tylko w ramach inwestycji. W końcu każdy członek rodziny chce mieć swój własny, nawet niewielki kąt.