czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 12 maja 2022
  • wyświetleń: 1454

Zgłoszenie źródła ciepła do CEEB. Czas tylko do końca czerwca

Jeszcze tylko do końca czerwca właściciele lub zarządcy nieruchomości mają czas na zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków posiadanego źródła ciepła i spalania paliw, które zostało zainstalowane przed 1 lipca 2021.

piec, ogień, ogrzewanie, ciepło
Zgłoszenie źródła ciepła do CEEB. Czas tylko do końca czerwca · fot. UM Bielsko-Biała


1 lipca ubiegłego roku wszedł w życie obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, który ma na celu zebranie wszystkich danych dotyczących źródeł spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Obowiązek ten wynika z zapisów ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

W przypadku posiadania źródła ciepła i spalania paliw, które zostało zainstalowane przed 1 lipca 2021 roku właściciel/zarządca nieruchomości ma obowiązek złożyć deklarację w terminie do 12 miesięcy. Uwaga!!! Termin ten upływa 30 czerwca bieżącego roku!

W przypadku posiadania źródła ciepła i spalania paliw, które zostało zainstalowane po 1 lipca 2021 roku właściciel/zarządca nieruchomości ma obowiązek złożyć deklarację w terminie 14 dni.

Przedmiotową deklarację można złożyć samodzielnie, bez wychodzenia z domu poprzez stronę internetową www.ceeb.gov.pl. Wymaga to jednak uwierzytelnienia logowania za pośrednictwem profilu zaufanego (bankowość elektroniczna) lub e-dowodu (dowodu osobistego z warstwą elektroniczną).

Deklarację można też złożyć w wersji papierowej w Urzędzie Miejskim. Druk deklaracji można pobrać w urzędzie lub wydrukować - deklarację dla budynków i lokali mieszkalnych można pobrać tutaj, z kolei deklarację dla budynków i lokali niemieszkalnych - tutaj.

Osoby, które mimo obowiązku zadeklarowania źródła ogrzewania nie zrobią tego, muszą liczyć się z karą grzywny do 500 złotych. W przypadku, gdyby sprawa została skierowana do sądu, kwota ta może wzrosnąć do 5 tys. złotych.

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach zachęca mieszkańców do składania rzetelnie i zgodnie ze stanem faktycznym wypełnionych deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Prawidłowa realizacja tego obowiązku pozwoli na monitorowanie efektywności wdrażania uchwały antysmogowej, a także bardziej adekwatne przygotowania programów wsparcia finansowego wymiany kotłów. Tym samym możliwe będzie osiągniecie głównego celu, jakim jest poprawa jakości powietrza.

mp / czecho.pl
źródło: www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.