Wiadomości

  • 16 maja 2022
  • 22 maja 2022
  • wyświetleń: 3075

Święto św. Andrzeja Boboli, patrona Czechowic-Dziedzic

Za nami:

16 maja przypada święto św. Andrzeja Boboli - jezuity, kapłana, męczennika, patrona Czechowic-Dziedzic i całej Polski. W niedzielę 22 maja o godzinie 11.30 w czechowickim kościele pw. św. Andrzeja Boboli odbędzie się uroczysta suma odpustowa w intencji mieszkańców Czechowic-Dziedzic, zamówiona przez władze miasta.

Dziś święto św. Andrzeja Boboli, patrona Czechowic-Dziedzic
Święto św. Andrzeja Boboli, patrona Czechowic-Dziedzic · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Andrzej Bobola jest patronem Czechowic-Dziedzic od 1999 roku. 23 lutego 1999 roku Rada Miejska w Czechowicach-Dziedzicach podjęła uchwałę intencyjną w sprawie ustanowienia św. Andrzeja Boboli patronem miasta. Kilka miesięcy później - 15 czerwca tego samego roku, Kongregacja Kultu Bożego i Sakramentów Świętych w Rzymie stwierdziła, że "...Święty Andrzej Bobola, Kapłan i Męczennik, jest Patronem wobec Boga dla Miasta Czechowice-Dziedzice...". 14 listopada 1999 roku ówczesny ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej ks. bp. Tadeusz Rakoczy dokonał uroczystego przekazania władzom miejskim aktu wspomnianej Kongregacji. 20. rocznicę tych wydarzeń obchodziliśmy w 2019 roku.

Z kolei w roku 2018 Czechowice-Dziedzice uroczyście obchodziły 80. rocznicę sprowadzenia do naszego miasta relikwii św. Andrzeja Boboli. 11 czerwca 1938 roku relikwie kanonizowanego wówczas Andrzeja Boboli dotarły na ziemię cieszyńską i specjalny pociąg ze srebrnym sarkofagiem wjechał na dworzec kolejowy w Dziedzicach. Uroczystość ta była wielką manifestacją patriotyczno-religijną. Relikwie męczennika znajdują się w kościele oo. Jezuitów pw. św. Andrzeja Boboli.

mp / czecho.pl

źródło: www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.