Reklama

Wiadomości

  • 21 maja 2022
  • 22 maja 2022
  • wyświetleń: 6717

Piotr Beczała doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Katowicach

Światowej sławy tenor Piotr Beczała otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, swojej Alma Mater. Uroczystość odbyła się we wtorek, 17 maja.

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa dla Piotra Beczały - 17.05.2022 · fot. Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach


- Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach po raz dziewiąty nadaje tytuł doktora honoris causa - zaszczytne wy- różnienie przyznawane postaciom wybitnym, szczególnie zasłużonym dla sztuki lub nauki. Tę najwyższą godność akademicką otrzymuje absolwent naszej Uczelni, Maestro Piotr Beczała, artysta budzący powszechny zachwyt znawców sztuki, krytyków i publiczności - śpiewak, którego dyrektor Me- tropolitan Opera, Peter Gelb, nazwał "najwybitniejszym tenorem lirycznym świata". Jego kreacje na scenie operowej i na estradzie koncertowej porywają nadzwyczajnymi walorami głosowymi i trafnością interpretacji - czytamy w specjalnej publikacji wydanej z okazji uroczystości przez Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, która dostępna jest tutaj.

- Przyjmując tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Maestro Piotr Beczała powraca do począt- ków, do miejsca, w którym rozpoczęła się jego muzyczna droga. To tutaj stu- diował wokalistykę w klasie prof. Jana Ballarina, to tutaj uzyskał podstawy do samodzielnej działalności i dalszego rozwoju. Tym samym Piotr Beczała dołączył do grona wychowanków katowickiej Akademii, którzy osiągnęli rangę artysty światowego formatu. Jest chlubą tej Uczelni, na równi z Henry- kiem Mikołajem Góreckim, Wojciechem Kilarem, Krystianem Zimermanem i Andrzejem Jasińskim. Od dziś, tak jak oni, wlicza się w poczet jej doktorów honorowych - czytamy dalej w publikacji.

Loading...


Piotr Beczała skomentował otrzymanie tytułu w mediach społecznościowych . - Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że wczorajszy dzień był jednym z najpiękniejszych dni w moim życiu! Jestem ogromnie wzruszony i zaszczycony po pięknej ceremonii przyznania mi tytułu Doktora Honoris Causa mojej macierzystej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach! Poziom uczelni i jej piękno pod wieloma względami po prostu zachwycają! Bardzo cieszę się, że tu jestem i mogę tego doświadczyć! Dziękuję! - napisał czechowiczanin.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.