Wiadomości

  • 20 maja 2022
  • wyświetleń: 922

Karmienie dużego psa - na co zwrócić uwagę?

Materiał partnera:

Duże psy takie jak rottweilery, bernardyny, dogi argentyńskie, labradory czy landseery mają zupełnie inne potrzeby niż ich mniejsi pobratymcy. Ich okres wzrostu trwa znacznie dłużej. Dorosłe rozmiary uzyskują po osiągnięciu 2. roku życia. Duże rasy czworonogów, szczególnie te najbardziej aktywne, mają także większe zapotrzebowanie energetyczne niż małe psiaki, ale za to wolniejszy metabolizm. Sprawdź, jak żywić swojego pupila, by był zdrowym i zadbanym psem.

Karmienie dużego psa - na co zwrócić uwagę?


Zapotrzebowanie kaloryczneWielu właścicieli wychodzi z założenia, że duży czworonóg powinien sporo jeść. Przekonanie często prowadzi do problemu nadwagi, a nawet otyłości zwierzęcia. Ilość dostarczanych kalorii powinna być dopasowana do wagi oraz poziomu aktywności psa. Aby obliczyć zapotrzebowanie energetyczne, należy masę ciała pupila podnieść do potęgi 0,75 - otrzymasz tym sposobem dobowe zapotrzebowanie kaloryczne. Następnie wynik należy pomnożyć przez 95 lub 110 kcal w zależności od poziomu aktywności fizycznej.

W przypadku dużych i aktywnych psów może się okazać, że zapotrzebowanie energetyczne jest bardzo wysokie. Warto wtedy postawić na suche karmy, które mają cztery razy więcej kalorii, niż ta sama ilość mokrego jedzenia. Oznacza to, że pupil będzie mógł zjeść mniej pożywienia, dzięki czemu nie będzie czuł się ciężko, a dostarczy odpowiednią dawkę energii. To również ekonomiczniejsze rozwiązanie dla właścicieli. Wybierając karmę, warto postawić na produkt bogaty w kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6, witaminy, minerały oraz przeciwutleniacze. Propozycja od Country&Nature (https://drpetcare.pl/karma-sucha-dla-psa/country-and-nature-ocean-white-fish-recipe-14-kg-karma-dla-psow-ras-srednich-i-duzych-ryby-biale-morskie/) dodatkowo nie zawiera zbóż, dlatego świetnie sprawdzi się u psów uczulonych na ten składnik. Receptura oparta jest na rybach morskich - białych i łososi - idealny wybór dla czworonogów z alergią pokarmową na białko zwierzęce. Jeżeli szukasz innych kompozycji smakowych karmy, warto zajrzeć tutaj: https://drpetcare.pl/. Szeroki wybór produktów, pozwoli dopasować pokarm pod preferencje Twojego psa.

Odpowiednia suplementacjaU dużych psów bardzo często występują problemy ze stawami. Poważnym schorzeniem jest na przykład dysplazja stawów biodrowych, spowodowana zbyt szybkim wzrostem kości w stosunku do siły otaczających je mięśni i wiązadeł. Na jej wystąpienie najbardziej narażone są rottweilery, owczarki kaukaskie i niemieckie oraz labradory. Dużym problemem jest także nadwaga oraz otyłość psiaków, która powoduje zbyt mocne obciążenie stawów, co dalej prowadzi do powstawania zwyrodnień. U dużych psów mogą się również pojawić zaburzenia kostnienia chrząstki stawowej.

Podając swojemu czworonogowi karmę, bogatą w składniki odżywcze, a także dbając o odpowiednią suplementację, ryzyko powstania schorzeń jest znacznie mniejsze. Preparat na stawy od DrPetCare (https://drpetcare.pl/suplementy-diety-dla-psa/), który zawiera wyselekcjonowane witaminy i minerały, kwas hialuronowy, glukozaminę, kolagen, a także chondroitynę, wspiera prawidłowy rozwój oraz funkcjonowanie aparatu ruchu i wspomaga jego regenerację. To dobry sposób, by ułatwić psu poruszanie się i zmniejszyć dolegliwości bólowe.