Wiadomości

  • 22 maja 2022
  • 23 maja 2022
  • wyświetleń: 4613

23 maja zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej

Dzisiaj nastąpił trzeci etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce DVB-T2/HEVC. Zmiana dotyczy sześciu województw, w tym województwa śląskiego.

telewizja
23 maja zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej · fot. bielsko.info


W ramach przełączenia sygnału na DVB-T2/HEVC, zmienią się częstotliwości nadawania multipleksów: MUX-1, MUX-2 i MUX-4, które zostaną przełączone do standardu DVB-T2/HEVC. W praktyce oznacza to lepszą jakość dźwięku i obrazu - wszystkie kanały będą nadawane w jakości Full HD. Multipleks MUX-3 tymczasowo nie zmienia standardu nadawania.

- Jeśli Twój telewizor nie odbiera nowego sygnału nadawania darmowej telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC, a Twoja sytuacja materialna nie pozwala Ci na samodzielne poniesienie kosztów zakupu nowego sprzętu do odbioru bezpłatnej telewizji naziemnej, możesz skorzystać z rządowego programu dofinansowania 250 zł do zakupu telewizora lub 100 zł do dekodera - zgodnych z nowym standardem. Do tej pory zostało złożonych już ponad 200 tysięcy wniosków, z czego zrealizowano już 145 tys. Świadczenie można zrealizować w 3520 punktach sprzedaży w całym kraju - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Więc informacji o rządowym programie dofinansowania można znaleźć na stronie lub dzwoniąc na infolinię pod numer 42 253 54 30 albo pisząc na skrzynkę kontaktową cyfrowaTV@coi.gov.pl.

Dlaczego konieczna jest wymiana sprzętu? Jak zauważa branżowy portal wirtualnemedia.pl, zmiana standardu na DVB-T2/HEVC jest związana z przekazaniem części pasma zajmowanego przez naziemną telewizję operatorom telekomunikacyjnym, którzy będą mogli rozwijać sieć 5G.

- Zmiana standardu obejmuje: MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, TV Trwam, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia24). Wszystkie kanały z tych multipleksów są nadawane teraz w wysokiej rozdzielczości (HD). W starym standardzie są natomiast nadawane MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP3, TVP Historia i Sprawdzam TV) oraz MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP). Osoby, które posiadają stare sprzęty, stracą więc dostęp do m.in. TVN, Polsatu, TV Puls czy TV Trwam, jeśli ich nie wymienią - tłumaczy wirtualnemedia.pl.

mp / czecho.pl

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, www.wirtualnemedia.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.