czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 10 czerwca 2022
  • 12 czerwca 2022
  • wyświetleń: 4345

Mieszkańcy "Kolonii" jeszcze poczekają na remont drogi

Mieszkańcy "Kolonii" będą musieli jeszcze poczekać na remont drogi pomiędzy III a IV rają. Na sesji Rady Miejskiej czechowiccy radni zadecydowali, że zadanie polegające na przygotowaniu dokumentacji projektowej dla "przebudowy ul. Węglowej bocznej wraz z przebudową kanalizacji deszczowej i oświetlenia" zostanie przeprowadzone w cyklu dwuletnim.

Reklama

Ul. Węglowa boczna w Czechowicach-Dziedzicach - 31.05.2022
Ul. Węglowa boczna w Czechowicach-Dziedzicach - 31.05.2022 · fot. mp / czecho.pl


Temat przebudowy ulicy Węglowej bocznej, czyli drogi pomiędzy trzecią a czwartą rają, pojawił się podczas rozpatrywania uchwały o wieloletniej prognozie finansowej gminy Czechowice-Dziedzice. Według projektu uchwały zadanie polegające na przygotowaniu dokumentacji projektowej dla tej inwestycji zostanie przygotowane nie w cyklu jednorocznym, jak pierwotnie planowano, ale dwuletnim, z finansowaniem na 2023 rok.

Głos w tej sprawie podczas sesji Rady Miejskiej zabrał radny Łukasz Dobucki, który wygłosił oświadczenie. Jak zauważył, jest to inwestycja długo oczekiwana przez mieszkańców północnej części Czechowic-Dziedzic. - Na początku był problem, jeśli chodzi o własność - gmina nie mogła zainwestować tam nawet złotówki, gdyż nie był to teren gminy. To się zmieniło i już w 2019 roku pan burmistrz za pośrednictwem mediów przekazał informację, że "to, że gmina będzie właścicielem tych terenów należących wcześniej do Kompanii Węglowej, stwarza dopiero formalną możliwość rozpoczęcia działań w celu modernizacji ich nawierzchni, czego od lat oczekiwali od nas mieszkańcy. W pierwszej kolejności będziemy chcieli zająć się oczekiwanym przez mieszkańców remontem alei na terenie kolonii robotniczej, która znajduje się w bardzo złym stanie technicznym. Najpierw jednak będzie potrzebne opracowanie dokumentacji projektowej, obejmującej także odwodnienie tego terenu, co chcemy rozpocząć już w przyszłym roku" - przypomniał członek czechowickiej Rady Miejskiej.

Ul. Węglowa boczna w Czechowicach-Dziedzicach - 31.05.2022
Ul. Węglowa boczna w Czechowicach-Dziedzicach - 31.05.2022 · fot. mp / czecho.pl


- To jest informacja z 7 grudnia 2019 roku. Mamy już połowę 2022 roku i poprzez to, że to zadanie z jednorocznego stanie się zadaniem w cyklu dwuletnim, wiemy, że potencjalną realizację i przebudowę tego odcinka wydłuży przynajmniej o rok - dodał Dobucki, który poinformował także, że po licznych interwencjach mieszkańców złożył interpelację w tej sprawie. - Czuję się zaskoczony, że nie jesteśmy w stanie tego zadania w cyklu jednorocznym. (...) Odcinek jest w fatalnym stanie, wcześniej nie było możliwości, żebyśmy jako gmina mogli pomóc mieszkańcom. Takie możliwości są, ale w krajobrazie tej ulicy póki co niewiele się zmieniło, żeby powiedzieć, że nic się nie zmieniło - podkreślił radny Dobucki.

- W najlepszym wypadku, jeśli nam jako gminie uda się ogłosić ten przetarg w czerwcu, to najwcześniej w połowie przyszłego roku, jeżeli wszystko pójdzie "jak po sznurku", to zostanie tak naprawdę kilka miesięcy, i to jeszcze miesięcy jesienno-zimowych, na ewentualną realizację tej inwestycji. Czyli przyszły rok, jeżeli chodzi o poprawę jakości tej nawierzchni, tak naprawdę jest stracony - podsumował radny Łukasz Dobucki.

Ul. Węglowa boczna w Czechowicach-Dziedzicach - 31.05.2022
Ul. Węglowa boczna w Czechowicach-Dziedzicach - 31.05.2022 · fot. mp / czecho.pl


Jaki jest powód "rozłożenia w czasie" przygotowania dokumentacji projektowej dla drogi "Węglowej bocznej" w Kolonii - z cyklu rocznego dla cykl dwuletni? O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Wydział Inwestycji i Zarządu Drogami Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach.

- Konieczność rozłożenia zadania pn.: "Przebudowa ul. Węglowej bocznej wraz z przebudową kanalizacji deszczowej i oświetlenia (projekt)" na okres dwóch lat wystąpiła ze względu na złożoność opracowania dokumentacji. Wynika to między innymi z konieczności uzgodnień z gestorami sieci przebiegającymi pod ul. Węglową boczną. Należy też wziąć pod uwagę fakt, iż omawiana droga znajduje się w obszarze zabytkowej zabudowy Kolonii "Żebracz", znajdującej się w ewidencji zabytków województwa śląskiego - wyjaśnia WIiZD.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.