Wiadomości

  • 30 maja 2022
  • wyświetleń: 1086

Esperal Bielsko-Biała - dlaczego wszywka utrzymuje alkoholików w trzeźwości?

Materiał partnera:

Choroba alkoholowa jest schorzeniem złożonym i podstępnym. Często rozwija się niemal niezauważalnie, wpływając zarówno na zdrowie fizyczne uzależnionego, jak i jego psychikę. Długotrwałe spożywanie alkoholu etylowego ma zgubny wpływ na funkcjonowanie większości narządów wewnętrznych człowieka i ich współpracę. Dostarczana do organizmu toksyna uszkadza wątrobę, serce, nerki, trzustkę, żołądek, a nawet mózg. Ograniczyć negatywne skutki nadużywania alkoholu można wyłącznie poprzez przerwanie ciągu alkoholowego i długotrwałą abstynencję. Znaczna grupa pacjentów nie jest jednak w stanie dokonać tego samodzielnie. Odpowiedzią na potrzeby uzależnionych mieszkańców Śląska jest Esperal w Bielsku oferowany przez Centrum Medyczne Galmedic.

Esperal Bielsko


Wzmacnia on motywację pacjenta do walki z nałogiem, stanowiąc sztuczne (farmakologiczne) wsparcie dla procesu leczenia choroby alkoholowej. Esperal w Bielsku, podobnie jak w innych polskich miastach, dostępny jest w aptekach i placówkach medycznych w formie jałowych tabletek, podskórnie wszywanych do wnętrza ciała pacjenta. Substancja ta utrzymuje nałogowców w trzeźwości głównie ze względu na awersję do alkoholu, jaką wywołuje w ich psychice. Osoby uzależnione obawiają się bowiem reakcji swojego organizmu na połączenie Esperalu z etanolem i nie podejmują prób przepicia wszywki. Te wiązałyby się z nieprzyjemnymi i niebezpiecznymi objawami, zwanymi mianem reakcji disulfiramowej.

Działanie wszywki alkoholowej a reakcja disulfiramowaSubstancja czynna Esperalu to disulfiram. Jest on blokerem dehydrogenazy aldehydowej, czyli enzymu podstawowego dla procesu trawienia alkoholu etylowego. Gdy zabraknie go w wątrobie człowieka, szlak metaboliczny etanolu zostaje zaburzony. Substancja odurzająca przekształcana jest do szkodliwej postaci aldehydu octowego, a on kumuluje się w krwiobiegu, osiągając niebezpiecznie wysokie stężenia. Brak dostatecznej ilości enzymu uniemożliwia dalsze trawienie tej substancji. W warunkach fizjologicznych toksyna metabolizuje się bowiem do postaci kwasu octowego, a następnie ulega przekształceniu w dwutlenek węgla i wodę. Objawy powstające w wyniku kumulacji aldehydu octowego w ustroju człowieka nazywa się reakcją disulfiramową. Powstaje ona bowiem wyłącznie po kontakcie etanolu z disulfiramem, czyli substancją czynną wszywki alkoholowej. Przypomina zatrucie alkoholowe, ale różni się od niego natężeniem symptomów i dynamiką ich nasilenia. W związku z działaniem awersyjnej metody wspierającej leczenie alkoholizmu chorzy zastanawiają się głównie nad tym, gdzie można bezpiecznie wszyć Esperal w Bielsku i jak ustrzec się przed konsekwencjami tej terapii.

Esperal w Bielsku - gdzie i kiedy się zaszyć?Specjaliści oferują swoim pacjentom Esperal w Bielsku m.in. w Centrum Medycznym Galmedic. To placówka, w której "zaszycie" odbywa się bezpiecznie i skutecznie w znieczuleniu miejscowym pacjenta i po jego kwalifikacji do zabiegu. Istotne jest, by lekarz dostarczył uzależnionemu pełnych informacji o samym preparacie i możliwych dolegliwościach, jakie występują po odstawieniu alkoholu i wszyciu wszywki. Możliwe nieprzyjemne objawy wynikają bowiem z rezygnacji z etanolu, a nie są skutkiem wykonania "zaszycia".

Warunkiem koniecznym do wykonania zabiegu jest wstrzemięźliwość od substancji odurzającej. Pacjent nie powinien spożywać alkoholu przynajmniej 24 godziny przed poddaniem się wszyciu wszywki. Proces przerwania ciągu alkoholowego można wspomóc z udziałem terapeutów, decydując się na detoksykację alkoholową połączoną z wszyciem Esperalu. W Centrum Medycznym Galmedic usługa ta stanowi jedną z opcji pakietowych. Pobyt pacjenta w placówce sięga w takim przypadku 12 godzin.

Chory może poddać się "zaszyciu" w dowolnym dla siebie momencie, niezależnie od stopnia zaawansowania swojego nałogu. Zabieg ten powinien być wykonany wtedy, gdy pacjent samodzielnie podejmie świadomą decyzję o wszyciu Esperalu. Terapia awersyjna jest bowiem dobrowolna, a wszelkie próby przekonania nałogowca do rozpoczęcia leczenia Esperalem zwykle kończą się niepowodzeniem.Wskazania i przeciwwskazaniaNa Esperal chorzy decydują się zwykle w momencie, w którym zdają sobie sprawę, że konieczność sięgania po trunek jest u nich coraz częstsza i niebezpieczniejsza. Chcą przerwać ciąg alkoholowy i zadbać o odpowiedni poziom motywacji dla utrzymania jak najdłuższego stanu abstynencji. Raz wszyta wszywka zapewnia bowiem skuteczność przez okres od 8 do 12 miesięcy. Chory nie musi zatem pamiętać o systematycznym przyjmowaniu doustnych leków. Preparat znajduje się wewnątrz jego ciała. Stanowi to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy mają trudności z regularnym braniem tabletek lub mogliby celowo omijać ich dawkę, umożliwiając sobie spożycie alkoholu podczas stosowania disulfiramu.
Zabiegu nie można wykonać u osób po spożyciu alkoholu lub upojonych trunkiem. Do przeciwwskazań należą również: nadwrażliwość na disulfiram lub inny składnik Esperalu, niewydolność serca i niektóre choroby układu krążenia, w tym również nadciśnienie tętnicze. Także ci chorzy, u których stwierdza się występowanie zaburzeń psychicznych, skłonność do podejmowania prób samobójczych lub depresję, zwykle nie zostają zakwalifikowani do zabiegu. O możliwości jego wykonania u danego pacjenta zawsze decyduje jednak lekarz. Decyzję podejmuje na podstawie wyników wizyty kwalifikacyjnej i przeprowadzonego badania oraz wywiadu.

Przebieg zabieguPo uzyskaniu zgody pacjenta na rozpoczęcie zabiegu chirurg znieczula miejscowo okolicę pola operacyjnego. Następnie wykonuje niewielkie nacięcie skóry w okolicy nad pośladkiem chorego, a Esperal umieszcza na głębokości kilku centymetrów. Lekarz musi dotrzeć skalpelem do obszaru pod powięzią mięśniową, gdzie wypreparowuje specjalną kieszonkę. To w jej wnętrze implementuje określoną dawkę disulfiramu. Wylicza ją na podstawie uzyskanych wcześniej od pacjenta informacji. Bierze pod uwagę jego wagę, stopień uzależnienia, długość ciągów alkoholowych oraz przebieg ewentualnego dotychczasowego leczenia.

Zabieg wszycia Esperalu kończy się założeniem szwów na ranę powstałą w wyniku przerwania ciągłości tkanek. Szwy zasłania się opatrunkiem, który należy codziennie zmieniać, nie dopuszczając jednocześnie do zabrudzenia rany lub jego przyschnięcia do skrzepu. W dniu wykonania zabiegu pacjent wraca do domu, może również powrócić do wykonywania swoich codziennych obowiązków. Powinien jednak pamiętać o zaleceniach, jakie otrzyma od lekarza.

Esperal Bielsko


Esperal w Bielsku - zalecenia po zabieguJeszcze przed rozpoczęciem zabiegu lekarze informują pacjenta o wszystkich zaleceniach, jakich należy przestrzegać podczas stosowania Esperalu. Chory musi bowiem powstrzymać się od sięgania po alkohol etylowy w jakiejkolwiek dawce i postaci. Niebezpieczne mogą się dla niego okazać również produkty spożywcze, które zawierają choćby śladowe ilości etanolu w swoim składzie. "Zaszyte" osoby uzależnione od alkoholu nie powinny zatem sięgać po niektóre słodycze, ocet, kosmetyki z alkoholem czy płyny do higieny jamy ustnej.

O ranę należy odpowiednio dbać. Pacjent powinien po upływie 10-14 dni od wykonania zabiegu zgłosić się na usunięcie szwów nierozpuszczalnych. Zabieg jest mało inwazyjny, a większość chorych dobrze reaguje na wszyty disulfiram. W niektórych przypadkach na skórze pacjenta może wystąpić miejscowe podrażnienie lub reakcja alergiczna. Zwykle jest to objaw przemijający i niegroźny dla zdrowia chorego. Gdy lek przestanie działać, pacjent ma możliwość ponownego "zaszycia". By uniknąć ryzyka nawrotu choroby alkoholowej, powinien jednak połączyć Esperal z psychoterapią, dbając o kompleksowe leczenie uzależnienia.