Wiadomości

  • 30 maja 2022
  • wyświetleń: 1341

Domy bez pozwolenia na budowę. Kto może je postawić?

Materiał partnera:

Czy każdy może stawiać domy bez pozwolenia na budowę? Sprawdź, co zmienił Polski Ład w domach na zgłoszenie budowy. Postaw swój dom jednorodzinny.

domy bez pozwolenia


Domy na zgłoszenie kusiły inwestorów od wielu lat. Im bardziej rosły wymagania banków dotyczące udzielania kredytów, tym zainteresowanie nimi było większe. Zdolność kredytowa Polaków malała z roku na rok, bo pensje nie nadążały za inflacją. Koszty budowy domów rosły zaś w niesamowitym tempie. Nic dziwnego, że coraz więcej osób patrzyło z zaciekawieniem na domy bez pozwolenia. Można je postawić szybko i za całkiem przystępną cenę.

Co powstrzymywało Cię dotąd przed postawieniem domu na zgłoszenie?O ile koszt wybudowania domu bez pozwolenia na budowę zawsze był konkurencyjny, nie był to pomysł bez wad. Przede wszystkim na zgłoszenie można było stawiać jedynie parterowy domek letniskowy. Mógł on być ocieplony i mieć zamontowane ogrzewanie. Korzystanie z niego było więc możliwe o każdej porze roku. Meldunek w takim budynku nie był jednak możliwy, ponieważ zgodnie z prawem dom letniskowy jest przeznaczony do okresowego wypoczynku.

Powierzchnia zabudowy domków na zgłoszenie wynosiła przy tym dotąd 35 m2. Co prawda wedle przepisów antresola nie stanowi osobnej kondygnacji, więc mogła zwiększać powierzchnię użytkową.

domy bez pozwolenia


Polski Ład zmienił prawo dotyczące stawiania domu bez pozwolenia na budowę.Co się zmieniło? Przede wszystkim dopuszczalna powierzchnia liczona po obrysie budynku. Od 3 stycznia 2022 r. może ona wynosić nawet 70 m2. A to daje dwukrotnie większą powierzchnię zabudowy niż dotąd. Prócz tego możliwa jest obecnie budowa na zgłoszenie domu mieszkalnego. Tak, dokładnie. Budynek taki może być teraz domem jednorodzinnym.

Nowe przepisy uregulowały też kwestię dokumentów, z jakimi muszą być zgodne takie obiekty. Wcześniej nie było konieczności, by zagłębiać się w Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub warunki zabudowy. Obecnie trzeba posiadać jeden z tych dokumentów dla swojej działki i wybrać projekt budowlany zgodny z wytycznymi.

Procedury nadal są uproszczone. Podobnie jak formalności przy budowie domu.Nadal nie potrzebujesz kierownika budowy. Nie musisz też prowadzić dziennika budowy, by postawić swój dom na zgłoszenie. Wystarczy, że podpiszesz oświadczenie o przyjęciu na siebie odpowiedzialności za kierowanie budową. Trzeba przy tym sprawdzić, czy obszar oddziaływania budynku nie wykracza poza Twoją działkę.

Co istotne, urzędnicy nie mogą sprzeciwić się budowie domu bez pozwolenia. Nadal musisz dokonać zgłoszenia, co możesz zrobić nawet przez internet. Do ubiegłego roku trzeba było jednak czekać na tak zwaną milczącą zgodę budowlaną. Oznaczało to, że przez 21 dni trzeba było się wstrzymać z budową. Obecnie możesz zaczynać prace budowlane od razu. 21 dni poczekasz jedynie na decyzję o warunkach zabudowy, jeśli jeszcze jej nie masz.

Piękne projekty domów letniskowych i jednorodzinnych na zgłoszenie budowy.


Szukasz projektów całorocznych domów bez pozwolenia? Co powiesz na stylistykę skandynawską? Naturalne drewno, minimalistyczne formy i duże okna? Właśnie takie projekty przygotowało dla Ciebie studio KiK Architekci.

Domy można skonfigurować zgodnie z własnymi potrzebami. Jeśli chcesz obniżyć koszty, możesz zamówić same materiały i samodzielnie wykonać prace wykończeniowe. Firma postawi wówczas jedynie konstrukcję zamkniętą budynku na przygotowanych przez Ciebie fundamentach punktowych. Dostępna jest również wersja kompleksowa, w której zamawiasz budynek w pełni wykończony. Projekty i szczegóły oferty studia sprawdź na stronie Hyta.pl.