Wiadomości

 • 31 maja 2022
 • wyświetleń: 567

Jak pozyskać najlepszego kandydata. Czym jest headhunting?

Materiał partnera:

W czasach niedoboru wykwalifikowanych pracowników rodzi się pytanie, jak szybko i skutecznie ich pozyskać? Aby ułatwić sobie to zadanie, warto skorzystać pomocy firmy headhunterskiej. Czym zajmują się headhunterzy, jakimi metodami się posługują i czy warto ich zatrudnić?

Jak pozyskać najlepszego kandydata. Czym jest headhunting?


Headhuntingu — czym jest i kiedy warto się na niego zdecydować?Headhunting to metoda służąca rekrutowaniu pracowników na stanowiska kierownicze lub najlepszych specjalistów w danej dziedzinie poprzez bezpośrednie kontaktowanie się z nimi, z pominięciem ogłoszeń o pracę. Często polega na pozyskiwaniu pracowników zatrudnionych w innych firmach. Zajmują się tym profesjonalne firmy doradztwa personalnego, nazywane firmami headhunterskie lub agencjami rekrutacyjnymi. Często headhunterów zatrudniają też agencje pośrednictwa pracy.

Po tę metodę warto sięgać, gdy chcemy szybko i skutecznie pozyskać specjalistów. Jest to dobre rozwiązanie dla pracodawców, którzy pragną przejąć pracowników od konkurencji. Eliminuje to ryzyko oskarżenia ich o niekorzystne działania. Pracownicy i konkurencja firmy nie dowiedzą się o problemach z niedoborem kadry kierowniczej.

Jak zdobyć najlepszego pracownika? Etapy pracy headhunteraFirmy headhunterskie działają niezwykle metodycznie, aby pozyskać najlepszego pracownika na dane stanowisko. Etapy pracy headhuntera:

 • podpisanie umowy i określenie profilu poszukiwanego kandydata;
 • stworzenie strategii poszukiwań z wykorzystaniem wielu metod i narzędzi — sprecyzowanie sektorów gospodarki i firm, z których będą pozyskiwani kandydaci;
 • określenie źródeł rekrutacji np. media społecznościowe;
 • zainicjowanie kontaktu z wybranymi kandydatami na dane stanowisko z kraju lub zagranicy;
 • przeprowadzenie rozmowy rekrutacyjnej — spotkanie z kandydatami, ocena ich kwalifikacji, kompetencji i doświadczenia, sprawdzenie ich referencji. Podczas rozmowy headhunter stara się ich przekonać, że wybór danej oferta pracy przyczyni się do ich rozwoju;
 • nawiązanie kontaktu między wybranym potencjalnym pracownikiem a pracodawcą oraz ostateczna decyzja;
 • zakończenie współpracy.


Korzyści z zatrudnienia firm headhunterskiejHeadhunting daje wiele korzyści pracodawcom, takie jak:

 • skuteczność — zatrudnienie profesjonalistów gwarantuje wysoką skuteczność działań rekrutacyjnych i odciąża pracowników firmy, często nieprzygotowanych do przeprowadzenia rozmów kwalifikacyjnych;
 • nowe możliwości — agencja pracy często dysponuje większą ilością narzędzi służących do efektywnego rekrutacji i ma bardziej rozbudowaną sieć kontaktów;
 • dyskrecja i bezpieczeństwo — wyeliminowanie ryzyka pogorszenia relacji z konkurencją i gwarancja poczucia bezpieczeństwa kandydatów.


Headhunting — skuteczna metoda pozyskiwania specjalistówWyzwania dzisiejszego rynku pracy sprawią, że warto sięgnąć po headhunting. Wynika to z dużej opłacalności i skuteczności tej metody pozyskiwania pracowników kadry kierowniczej i wybitnych specjalistów z danej dziedziny.